KE: Polska jako jedyny nowy kraj UE nie wyznaczyła daty wprowadzenia euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-11-2005, 17:59

Polska jako jedyna z 10 krajów, które w ubiegłym roku weszły do Unii Europejskiej, nie wyznaczyła daty wprowadzenia euro - powiedział w piątek komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia, przedstawiając raport o stanie przygotowań nowych członków UE do wejścia do strefy euro.

Polska jako jedyna z 10 krajów, które w ubiegłym roku weszły do Unii Europejskiej, nie wyznaczyła daty wprowadzenia euro - powiedział w piątek komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia, przedstawiając raport o stanie przygotowań nowych członków UE do wejścia do strefy euro.

    Jak wyjaśnił, będzie chciał porozmawiać z nowym polskim rządem i minister finansów Teresą Lubińską o przygotowaniach do przyjęcia wspólnej waluty, jak również o koniecznych reformach i ograniczeniu deficytu budżetowego.

     "Jestem przekonany, że rząd polski jest świadomy swoich obowiązków wynikających z integracji z Unią Europejską i wie, że Polska musi wejść do strefy euro i musi być do tego dobrze przygotowana" - oświadczył.

     Przypomniał, że Polska, jak i pozostałe nowe kraje wstępując do UE nie wynegocjowały sobie tzw. formuły opt-out jak Wielka Brytania i Dania, które mogą, ale nie muszą przyjąć wspólnej waluty.

     Almunia przypomniał też, że Polska - podobnie jak inne kraje członkowskie - by wejść do strefy euro musi spełnić kryteria z Maastricht. Najważniejsze z nich to wymóg, by deficyt budżetowy nie przekraczał przez dłuższy okres 3 proc.  produktu krajowego brutto (PKB), a dług publiczny nie wynosił więcej niż 60 proc. PKB. Ceny i stopy procentowe muszą również pozostać stabilne w perspektywie długoterminowej, tak jak kursy wymiany między poszczególnymi walutami.

     Komisarz, pytany o zapowiedzi prezydenta-elekta Lecha Kaczyńskiego, dotyczące przeprowadzenia w Polsce referendum w sprawie przyjęcia euro, powiedział, że jego zdaniem polscy obywatele wyrazili już na to zgodę, mówiąc "tak" w referendum akcesyjnym.

    "Jako polityk, nie jako komisarz, nie zalecałbym nowym krajom członkowskim przeprowadzania referendum w sprawie wejścia do strefy euro" - dodał.

     Odnosząc się generalnie do stanu przygotowań nowych krajów członkowskich, Almunia powiedział, że raport potwierdza, iż nie będzie możliwe jednoczesne przyjęcie przez nie wspólnej waluty. "Proces ten będzie się odbywał grupowo lub indywidualnie" - dodał.

    Z raportu Komisji wynika, że tylko cztery z 10 państw - Estonia, Litwa, Słowenia i Słowacja - przyjęły pełne plany przygotowań do zmiany waluty.  Chodzi tu nie tylko o reformy gospodarcze, ale też m.in. o rozwiązania techniczne, np. stosowanie przez okres przejściowy waluty rodzimej i euro czy wprowadzenie cen w obu walutach.

    "Choć niektóre kraje są bardziej zaawansowane od innych, generalna konkluzja jest taka, że wszystkie powinny te przygotowania zwiększyć" - oświadczył komisarz. Podkreślił znaczenie akcji informacyjnych. Obywatele powinni bowiem wiedzieć, co oznacza dla nich wprowadzenia wspólnej waluty i jakie korzyści ich państwo może z tego odnieść.

    Raport informuje, że Estonia, Litwa i Słowenia panują wejście do strefy euro w styczniu 2007 r., Cypr, Malta i Łotwa rok później, Słowacja w 2009, a Czechy i Węgry w 2010. Kolejny raport w tej sprawie zostanie przygotowany w 2006 r.

    Patrycja Rojek

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane