KE: Polska utrzymała się na 22. miejscu w UE wg indeksu gospodarki cyfrowej

ISBNews
opublikowano: 25-02-2016, 14:18

Polska uzyskała ogólną ocenę 0,43 i utrzymała 22. miejsce wśród 28 państw członkowskich Unii Europejskiej według indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI), opublikowanego przez Komisję Europejską.

Skala ocen DESI obejmuje oceny od 0 do 1; im wyższa suma ocen, tym lepszy jest wynik danego państwa. W ub.r. Polska uzyskała 0,43, natomiast średnia unijna wyniosła 0,5 w tym roku i 0,52 w ub.r.

"Polska zanotowała umiarkowany postęp w czterech spośród pięciu wymiarów DESI. Chociaż wielu Polaków wybiera mobilną łączność szerokopasmową (94 na 100), co stawia Polskę na 5. miejscu w UE, tylko 57 % gospodarstw domowych ma stacjonarne szerokopasmowe połączenie z internetem (26. miejsce w UE) i Polska plasuje się na ostatniej pozycji w rankingu zasięgu stacjonarnej łączności szerokopasmowej" - czytamy w raporcie Komisji.

W porównaniu z innymi obywatelami UE Polacy mają opory przed korzystaniem z sieci; z zaledwie 65 % regularnych użytkowników internetu Polska zajmuje 24. miejsce w UE. Według KE, może to być spowodowane brakiem umiejętności cyfrowych. Wskaźnik zaledwie 40 % osób posiadających podstawowe umiejętności cyfrowe plasuje Polskę na 24. miejscu w UE.

Aktywne wykorzystanie e-administracji utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie - zaledwie 22% użytkowników internetu składa formularze elektroniczne (21. miejsce w UE).

"W DESI 2016 Polska spada do grupy państw pozostających w tyle, gdyż tempo nadrabiania przez nią zaległości jest niższe w porównaniu z wynikiem DESI między 2014 a 2015 r." - podsumowano w dokumencie.

W DESI 2016 do grupy państwa pozostających w tyle należą: Bułgaria, Cypr, Czechy, Grecja, Francja, Węgry, Polska i Słowacja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KE: Polska utrzymała się na 22. miejscu w UE wg indeksu gospodarki cyfrowej