Czytasz dzięki

KE: polski program gwarancji dla firm może przełożyć się na 125 mld zł pożyczek

  • PAP
opublikowano: 05-04-2020, 09:59

Zatwierdzony przez Komisję Europejską polski program gwarancji dla firm może przełożyć się na 27 mld euro pożyczek dla polskich firm, co przy obecnym kursie walutowym wynosi ok. 125 mld zł - wynika z dokumentu Komisji Europejskiej, który widziała PAP.

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek opiewający na 22 miliardy euro (ok. 100 mld zł) program polskiego rządu, który ma pomóc firmom mającym problemy z dostępem do kapitału w związku kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Złoty, pieniądze
Zobacz więcej

Złoty, pieniądze fot. Bloomberg

"Te środki wesprą firmy, jeśli chodzi o ich kapitały obrotowe, inwestycje i zapewnienie wystarczającej płynności dla dalszego prowadzenia działalności" - poinformowało Stałe Przedstawicielstwie RP w Brukseli.

Początkowo KE pomyliła się informując, że chodzi o 22 mld zł. "Popełniłam błąd: polski program to 22 mld euro, a nie złoty!"- napisał na Twitterze w sobotę wiceszefowa KE Margrethe Vestager po zwróceniu na to uwagi przez Stałe Przedstawicielstwo RP.

Z dokumentów KE wynika, że 22 mld zł (ok. 4,8 mld euro) to wartość samego instrumentu finansowego, który - jak podaje Komisja - "pozwoli Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) na gwarancje w wysokości do 100 mld zł (ok. 22 mld euro) w ramach tego środka".

"Ta wartość gwarancji może być użyta na pokrycie pożyczek o całkowitej wartości do 125 mld zł (ok. 27 mld euro)" - informuje KE w dokumencie.

Urzędnicy w Brukseli uznali, że te założenia programu, który polega na gwarantowaniu kredytów zapewniających płynność, są zgodne z zasadami pomocy państwa, przyjętymi niedawno przez KE.

Wsparcie ma polegać na udzielaniu gwarancji publicznych na pożyczki inwestycyjne i obrotowe przez BGK. Będą mogły z tego korzystać duże i średnie polskie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów gospodarki. Celem jest ograniczanie ryzyka, jakie wiąże się z udzielaniem pożyczek firmom, które są najbardziej dotknięte skutkami gospodarczymi obecnego kryzysu. Program ma zapewnić przedsiębiorstwom wystarczającą płynność, by mogły kontynuować działalność.

Kwota głównej pożyczki na przedsiębiorstwo jest ograniczona do sumy, która będzie niezbędna do pokrycia zapotrzebowania na płynność w przewidywalnej przyszłości. Gwarancje mają być udzielane tylko do końca bieżącego roku, a ich okres jest ograniczony do maksymalnie dwóch lat.

Komisja Europejska zatwierdziła podobne programy wsparcia także dla innych krajów UE.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane