KE popiera pomysł podzielenia Telekomunikacji Polskiej - prasa

PAP
06-10-2007, 08:38

Komisja Europejska popiera plan wydzielenia z  Telekomunikacji Polskiej firmy zarządzającej liniami telefonicznymi. Jeśli wejdzie on w życie, mogą spaść ceny połączeń. TP SA się broni - wynika z  informacji "Rzeczpospolitej".

"Liczymy, że podział Telekomunikacji doprowadzi do spadku hurtowych cen usług, co może się przełożyć na obniżenie rachunków, jakie płacą klienci" - powiedziała gazecie Anna Streżyńska, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

"Generalnie zachęcamy do takich działań" - mówi "Rz" Martin Selmayr, rzecznik unijnej komisarz do spraw społeczeństwa informacyjnego. Żeby podzielić TP SA, potrzebna jest właśnie zgoda Komisji - zaznacza gazeta.

Urząd Telekomunikacji Elektronicznej przygotowuje projekt podziału Telekomunikacji Polskiej na firmę, która zarządza infrastrukturą, czyli urządzeniami i przewodami telekomunikacyjnymi, oraz drugą, która sprzedaje usługi abonentom. Zdaniem UKE przyczyni się to do zwiększenia konkurencyjności na rynku telekomunikacyjnym.

Procedura może się rozpocząć w przyszłym roku. Proces wydzielenia z TP spółki sieciowej może zająć od kilku miesięcy do roku. Nie złożono jeszcze odpowiedniego wniosku w Komisji Europejskiej. Musi być on dobrze uzasadniony. Ireneusz Piecuch, dyrektor wykonawczy TP SA, uważa, że nie ma merytorycznych ani prawnych podstaw do podziału jego firmy. Więcej o tej sprawie - w sobotnim wydaniu "Rzeczpospolitej". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KE popiera pomysł podzielenia Telekomunikacji Polskiej - prasa