Czytasz dzięki

KE proponuje nowe cło na banany z Ameryki Łacińskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-09-2005, 16:19

Cło w wysokości 187 euro za tonę bananów pochodzących od dostawców z Ameryki Łacińskiej zaproponowała w poniedziałek Komisja Europejska (KE). Jak zapewnili jej przedstawiciele, kwota ta została ustalona w czasie konsultacji także z ekspertami z krajów latynoskich.

Cło w wysokości 187 euro za tonę bananów pochodzących od dostawców z Ameryki Łacińskiej zaproponowała w poniedziałek Komisja Europejska (KE). Jak zapewnili jej przedstawiciele, kwota ta została ustalona w czasie konsultacji także z ekspertami z krajów latynoskich.

    "Nie wiemy jeszcze jak będzie reakcja latynoskich eksporterów. Przedstawiliśmy naszą propozycję i mamy nadzieję, że zostanie zaakceptowana" - powiedział rzecznik komisarza UE ds. rolnictwa Michael Mann.

      KE chce by jej nowa propozycja zastąpiła dotychczasowe przepisy od 1 stycznia 2006 roku. Jest to efekt rozmówprowadzonych w związku z tzw. "wojną bananową". Latynoscy eksporterzy zwrócili się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w  sprawie zaproponowanej na początku roku przez UE taryfy celnej na importowane od nich banany. Miała ona wynosić 230 euro za tonę.

      Dostawcy m.in. z Brazylii, Kolumbii i Wenezueli twierdzili, że taka taryfa celna będzie miała niszczący skutek dla ich gospodarek. WTO uznała natomiast, że UE nie ma prawa do wprowadzania nowej taryfy celnej na banany, w efekcie czego KE zobowiązała się do konsultacji w tej sprawie.

      Jeśli UE nie uda się uzgodnić nowej taryfy z eksporterami bananów z Ameryki Łacińskiej, obie strony mogą ponownie wystąpić o arbitraż WTO.

    Na początku roku Komisja Europejska przedstawiła nowy system ceł na import bananów do krajów UE, głównie z krajów Ameryki Łacińskiej, zakładający zniesienie kwot importowych i zastąpienie ich cłem w wysokości 230 euro za tonę bananów z najbardziej uprzywilejowanych krajów, w większości Ameryki Łacińskiej.

    System ten ma zastąpić od stycznia 2006 roku obecny system oparty na taryfach kwotowych. Unijny system kontyngentów importowych na banany, mający obowiązywać do końca 2005 roku, jest niezgodny z regułami WTO. Kontyngenty miały chronić unijnych producentów bananów z dalekich wysp, takich jak francuskie Gwadelupa iMartynika, Antyle Holenderskie czy portugalska Madera.

    Przed przystąpieniem do UE w Polsce obowiązywała zerowa stawka celna na import bananów ze wszystkich krajów, a banany z Ameryki Łacińskiej (głównie z Ekwadoru, Kolumbii, Kostaryki i Panamy) stanowiły 96-98 proc. bananów sprowadzanych do Polski. Po wejściu Polski do UE ceny bananów wzrosły.

     Obecnie w ramach kontyngentów importowych obowiązuje zerowa stawka na banany z krajów AKP (byłych kolonii w Afryce, na Karaibach i w rejonie Pacyfiku) i 75 euro za tonę bananów z najbardziej uprzywilejowanych krajów, głównie Ameryki Łacińskiej. Poza kontyngentami opłaty są o wiele wyższe i sięgają poziomu zaporowego - 300 euro za banany z AKP i 680 euro za banany z Ameryki Łacińskiej.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane