KE proponuje nowe regulacje ws. pieniędzy z Funduszu Społecznego

  • PAP
opublikowano: 30-05-2018, 21:02

Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycje nowych zasad wydawania środków z Europejskiego Funduszu Społecznego, z którego finansowane są inwestycje w ludzi, by mieli odpowiednie, dopasowane do rynku pracy umiejętności.

Poza zmianą nazwy na Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) KE chce, by wspierał on działania europejskiego filara spraw socjalnych. Obejmuje on 20 głównych zasad i praw, na których mają opierać się sprawiedliwe rynki pracy i systemy opieki społecznej w UE. Na lata 2021-2027 EFS+ ma dysponować 101 mld euro.

"Musimy inwestować w ludzi, bo to coś, czego wymagają od nas obecne czasy. Potrzebujemy w Europie ludzi z umiejętnościami, żeby byli konkurencyjni w skali globalnej, poradzili sobie z cyfryzacją, tworzyli wzrost gospodarczy i miejsca pracy. Potrzebujemy nowoczesnego systemu opieki społecznej, który pasuje do nowych form pracy i starzejącego się społeczeństwa" - mówiła na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. społecznych Marianne Thyssen.

KE chce, by EFS+ koncentrował się na wyzwaniach zidentyfikowanych w ramach przeglądu gospodarczego sytuacji państw UE - europejskiego semestru. Władza Brukseli ma być wzmocniona - państwa członkowskie mają tak ustawiać programowanie tych środków, by wspierały one wdrażanie rekomendacji gospodarczych KE.

Jak wyjaśniał wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis, jeśli któryś kraj tego nie będzie robił, KE będzie mogła zaproponować relokację funduszy, a w ostateczności nawet ich zawieszenie. Na początku okresu finansowania KE - tak jak teraz - będzie zawierała umowy ze stolicami, które mają zapewnić odpowiednie nakierowanie funduszy.

Bruksela proponuje, by kraje członkowskie z wysokim odsetkiem młodych ludzi, którzy ani nie pracują, ani nie uczą się, ani nie odbywają szkoleń, musiały przeznaczać co najmniej 10 proc. środków z EFS+ na wspieranie zatrudnienia młodzieży.

Co najmniej co czwarte euro (25 proc.) ma być przeznaczone na działania wspierające włączenie społeczne i ukierunkowane na najbardziej potrzebujących. EFS+ ma również wspierać wysiłki krajów członkowskich na rzecz integracji na rynkach pracy czy w społeczeństwie legalnie przebywających w UE migrantów spoza Wspólnoty.

Ze środków tego funduszu mają być również finansowane działania w obszarze ochrony zdrowia, takie jak wzmacnianie gotowości na kryzysy transgraniczne, wspieranie cyfryzacji ochrony zdrowia czy poprawa współpracy, jeśli chodzi o rzadkie czy skomplikowane choroby.

KE planuje również zmiany dotyczące Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG), z którego przekazywane są środki m.in. na rzecz pracowników zamykanych fabryk czy zakładów; jest on poza wieloletnimi ramami finansowymi. Obecnie pracownicy tacy mogą dostać wsparcie, kiedy utrata przez nich stanowisk wynika ze zmiany w strukturze handlu albo jest konsekwencją kryzysu finansowego lub gospodarczego. Nowe reguły przewidują również inne powody restrukturyzacji (i tym samym wsparcia), takie jak automatyzacja czy cyfryzacja.

KE proponuje ponadto obniżenie progu liczby zwalnianych pracowników, która ma pozwolić na uruchomienie funduszu. Obecnie jest to 500 osób - w nowej perspektywie 250. Dodatkowo wsparcie z EFG, które teraz może wynosić do 60 proc. projektu na rzecz osób tracących pracę, będzie mogło zostać zrównane z najwyższym poziomem współfinansowania dla danego państwa członkowskiego.

W ramach reform zaproponowany został też nowy Fundusz Sprawiedliwości, Prawa i Wartości, który ma dysponować w siedmioletniej perspektywie 947 mln euro, z czego 642 mln ma być przeznaczone na wartości i prawa, a 305 mln - na program sprawiedliwości. Z informacji KE wynika, że fundusz ten ma wspierać walkę z nierównościami i dyskryminacją, lepiej chronić dzieci, poprawiać współpracę sądową pomiędzy państwami członkowskimi w celu skuteczniejszej walki z przestępczością i terroryzmem.

"Fundusz będzie się przyczyniał do dalszego rozwoju Europejskiego obszaru sprawiedliwości opartego na praworządności, wzajemnym uznawaniu i zaufaniu" - podkreślono w komunikacie.

KE ostrzegła, że brak szybkiego porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu i propozycji sektorowych może skutkować opóźnieniem w realizacji projektów. Jako przykład podała, że powtórka z poślizgu, jaki miał miejsce w przypadku budżetu na lata 2014-2020, mogłaby oznaczać, że 100 tys. projektów finansowanych przez UE nie wystartowałoby na czas. W konsekwencji wielu ludzi nie dostałoby wsparcia, włączając tych, którzy stracili pracę.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu