KE proponuje nowe ułatwienia w sprawie kredytów konsumenckich

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-10-2005, 16:12

Ułatwienie konsumentom zaciągania kredytów za granicą oraz potwierdzenie ich praw do wycofania się z umowy kredytowej w ciągu 14 dni i wcześniejszego spłacenia zaciągniętego kredytu - zakładają przyjęte w poniedziałek przez Komisję Europejską (KE) propozycje poprawek do dyrektywy o kredycie konsumenckim.

Ułatwienie konsumentom zaciągania kredytów za granicą oraz potwierdzenie ich praw do wycofania się z umowy kredytowej w ciągu 14 dni i wcześniejszego spłacenia zaciągniętego kredytu - zakładają przyjęte w poniedziałek przez Komisję Europejską (KE) propozycje poprawek do dyrektywy o kredycie konsumenckim.

     Jak podkreślił unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianou, nowy projekt regulacji dotyczących kredytów konsumenckich ma zwiększyć korzyści, jakie mogą osiągać z nich konsumenci.

     Według KE będzie to możliwe m.in. poprzez wprowadzenie listy informacji, które powinny być przekazywane osobie ubiegającej się o kredyt (m.in. opis warunków, wymagania stawiane przez instytucje finansowe). Ponadto nowe regulacje mają potwierdzać prawo klientów do rezygnacji z umowy kredytowej w ciągu 14 dni.

     Propozycje zakładają też, by osoby, które z jakichś powodów wycofały się (w ciągu 14 dni) z umowy kredytowej, mogły na tej podstawie wycofać się także np. z transakcji, do których miał być zaciągnięty kredyt.

     Nowe propozycje ograniczają się do kredytów w wysokości do 50 tys. euro, a nie uwzględniają kredytów hipotecznych.

    "Ten projekt ułatwi konsumentom porównywanie kosztów zaciąganych kredytów i umożliwi instytucjom oferowanie ich zagranicznym klientom" - podkreślił Kyprianou.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane