KE proponuje wzmocnienie nadzoru nad rynkami finansowymi UE

PAP
opublikowano: 20-09-2017, 15:15

Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycje, których celem jest wzmocnienie nadzoru nad rynkami finansowymi w państwach członkowskich. W efekcie wzmocniona ma być również integracja w tym obszarze.

Chodzi o zmiany w już funkcjonujących agencjach UE, utworzonych po kryzysie finansowym, aby nadzorować trzy sektory rynku finansowego. Zaproponowana nowelizacja obejmuje Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), a w niewielkim stopniu również Europejską Radę ds. Ryzyka Systemowego, która sprawuje nadzór makroostrożnościowy nad systemem finansowym.

"Chcemy, aby operacje transgraniczne były prostsze dla firm, łatwiejsze do monitorowania dla nadzorców i bardziej wiarygodne dla konsumentów" - mówił na środowej konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE odpowiedzialny za stabilność finansową i rynek kapitałowy Valdis Dombrovskis.

Zmiany w mandacie funkcjonowania europejskiego nadzorcy giełdowego mają umożliwić ESMA bezpośrednią kontrolę w określonych sektorach rynku finansowego. Obecnie głównym celem tej agencji jest zapewnienie odpowiedniego wdrażania unijnych regulacji, ma ona jednak bezpośredni nadzór nad agencjami ratingowymi i repozytoriami transakcji.

Dombrovskis zauważył, że europejskie rynki finansowe rozwijają się szybko, a integracja finansowa w ostatnich latach znowu postępuje. "Chcemy wzmocnić ten trend przez dokończenie budowy unii bankowej i unii rynków kapitałowych" - zaznaczył wiceszef KE.

Zmiana w mandacie Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych zezwoli mu na kontrolę najważniejszych benchmarków w UE. Stosuje się je np. do porównywania wyników zarządzania portfelem inwestycyjnym. Może nim być np. indeks giełdowy.

Zmiany proponowane przez KE mają poprawić niezawodność i harmonizację nadzoru nad benchmarkami, które stosuje się do wyceny instrumentów finansowych i umów lub do pomiaru wyników funduszu inwestycyjnego.

ESMA ma też dostać możliwość zatwierdzania określonych prospektów emisyjnych. To dokumenty, które przygotowują np. firmy wchodzące na giełdę, aby dostarczyć potencjalnym inwestorom informacji na swój temat. Obecnie prospekty zatwierdzane są przez władze krajowe. W Polsce jest to Komisja Nadzoru Finansowego. Już teraz w ramach europejskiego paszportu zatwierdzenie prospektu przez KNF otwiera drogę do poszukiwania kapitału nie tylko w Polsce, ale też na innych rynkach UE.

Bruksela uważa jednak, że zatwierdzanie niektórych prospektów przez unijnego nadzorcę ułatwi procedury dla firm, które chcą wejść na rynki kapitałowe w UE, a także będzie przyciągało inwestycje.

ESMA ma też otrzymać prawo do autoryzacji i nadzoru niektórych unijnych funduszy inwestycyjnych. Cel to stworzenie jednego, europejskiego rynku dla tych jednostek (chodzi o europejski fundusz venture capital EuVECA, europejski fundusz na rzecz przedsiębiorczości społecznej EuSEF oraz europejski fundusz inwestycji długoterminowych).

Komisja Europejska chce też, by ESMA miał większą rolę w koordynowaniu dochodzeń dotyczących nadużyć na rynku. Chodzi o prawo do działania gdy niektóre zlecenia, transakcje lub zachowania niosą ze sobą transgraniczne skutki dla integralności czy stabilności rynków finansowych w UE.

Komisja proponuje, by wszystkie trzy europejskie urzędy były bardziej niezależne w podejmowaniu decyzji od krajowych interesów. W nowym systemie rada zarządzająca tymi instytucjami będzie miała stałych członków, którzy będą mogli szybciej podejmować decyzje. Zainteresowane strony będą mogły się zwrócić do Komisji o podjęcie interwencji, jeśli większość z rady uzna, że nadzorca przekroczył swoje kompetencje.

Unijni nadzorcy mają też priorytetowo traktować FinTech, czyli technologie i innowacje, które mają za zadanie rywalizować z tradycyjnymi metodami funkcjonowania na rynkach finansowych. Będą też koordynować krajowe inicjatywy, aby promować innowacje i wzmacniać cyberbezpieczeństwo.

Nad propozycjami Komisji będą teraz pracować Parlament Europejski i państwa członkowskie w Radzie UE.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane