KE proponuje zwiększenie w 2006 dopuszczalnych połowów dorsza

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-11-2005, 13:58

Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie w 2006 r. wielkości dopuszczalnych połowów dorsza. Jednak jak podkreślali w czwartek jej przedstawiciele, już wkrótce ma zostać przedstawiony długoterminowy plan odbudowy zasobów tej ryby w Bałtyku.

Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie w 2006 r. wielkości dopuszczalnych połowów dorsza. Jednak jak podkreślali w czwartek jej przedstawiciele, już wkrótce ma zostać przedstawiony długoterminowy plan odbudowy zasobów tej ryby w Bałtyku.

"Naszym wspólnym celem jest odtworzenie bałtyckich zasobów dorsza a zarazem zminimalizowanie ograniczeń gospodarczych dla zainteresowanych ich połowem flot" - powiedział unijny komisarz ds. rybołówstwa i gospodarki morskiej Jorg Borg.

Dodał, że aby możliwe było zwiększenie w przyszłości liczby dorszy w Bałtyku - konieczne jest uzależnienie wielkości jego dopuszczalnym połowów od ograniczenia tzw. nakładu połowowego - liczby kutrów rybackich i zarzucanych sieci.

Plan odtworzenia zasobów dorsza bałtyckiego ma zostać przedstawiony jeszcze w grudniu a realizowany już od stycznia 2007 r. W czwartek KE zaproponowała, by wielkości dopuszczalne połowów tej ryby w 2006 r. wyniosły w zależności od rejonu - 28,4 tys. ton oraz 49,220 tys. ton (w 2005 r. wynosiły odpowiednio - 24,7 tys. i 38,882 tys. ton).

Przedstawiciele KE wyjaśnili, że planowane ograniczenia nakładu połowowego mają polegać na dwumiesięcznych okresach ochronnych na zachodnim Bałtyku i trzymiesięcznych na Bałtyku wschodnim.

W przypadku pozostałych ryb Morza Bałtyckiego - m.in. śledzi i łososi, KE zaproponowała, by dopuszczalne wielkości połowów były zbliżone do wartości z 2005 r.

Patrycja Rojek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane