KE przedstawiła propozycje nowych zasad bezpieczeństwa w transporcie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-02-2006, 20:15

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek propozycje nowych zasad bezpieczeństwa w transporcie drogowym, kolejowym i wodnym, mające na celu zapobieganie atakom terrorystycznym.

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek propozycje nowych zasad bezpieczeństwa w transporcie drogowym, kolejowym i wodnym, mające na celu zapobieganie atakom terrorystycznym.

Przewidziano m.in. nadawanie przez rządy państw Unii Europejskiej statusu "bezpiecznego operatora" firmom spedycyjnym i magazynowym, które będą spełniać kryteria bezpieczeństwa. Tacy "bezpieczni operatorzy" będą korzystać z ułatwień na przejściach granicznych oraz będą mieli łatwiejszy dostęp do portów morskich i lotniczych.

"Te zasady pomogą w zapobieganiu atakom terrorystycznym w UE" - podkreślił unijny komisarz ds. transportu Jacques Barrot i dodał, że Unia stanie się "pierwszym blokiem handlowym na świecie, w pełni uwzględniającym aspekt bezpieczeństwa we wszystkich rodzajach transportu towarów".

Minimum wymogów dla "bezpiecznych operatorów" to - zgodnie z propozycją Komisji - m.in. stosowne zamki w drzwiach i oknach, wystarczające oświetlenie obiektów przez całą dobę, firmowe pieczęcie na kontenerach i wystarczająca identyfikacja personelu.

Żeby nowe zasady zaczęły obowiązywać, musi je zaaprobować Parlament Europejski i państwa członkowskie UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane