Czytasz dzięki

KE rozmawia z branżą medyczną o produkcji sprzętu w związku z koronawirusem

  • PAP
opublikowano: 11-03-2020, 19:10

Komisja Europejska prowadzi rozmowy z branżą medyczną ws. zwiększenia produkcji sprzętu ochrony osobistej w związku z epidemią koronawirusa. Jak informuje, firmy wytwarzające ten sprzęt zadeklarowały chęć zwiększenia produkcji.

Jak powiedział w środę w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton odbył telekonferencję ze znaczącymi producentami sprzętu ochrony osobistej w UE. "Wyrazili oni zamiar zwiększenia produkcji, by zaspokoić rosnący popyt" - powiedział Mamer dodając, że Breton będzie w kontakcie z przedstawicielami branży.

W najbliższych dniach Breton ma rozmawiać w tej samej sprawie z przedstawicielami sektora medycznego i farmaceutycznego. Tematem będzie między innym sprzęt medyczny, w tym respiratory, jak i produkty farmaceutyczne.

Cześć krajów, takich jak Niemcy czy Francja, w związku z epidemią zablokowała wcześniej eksport środków ochrony osobistej. Ta sprawa była m.in. tematem ubiegłotygodniowego spotkania w Brukseli ministrów zdrowia państw członkowskich.

W UE został ostatnio uruchomiony mechanizm wspólnych zamówień, w ramach których państwa członkowskie mogą wspólnie kupować m.in. środki medyczne. Unijne przetargi na maseczki czy sprzęt ochronny odbywały się już wcześniej. Dla krajów, które uczestniczą w mechanizmie, jego główną zaletą jest to, że mają dostęp do wyrobów takich jak leki czy szczepionki, co może mieć znaczenie w przypadku braków w dostawach lub przy większym zapotrzebowaniu na określone towary.

Do tej pory Polska była poza tym mechanizmem, przez co nie mogła wziąć udziału w zamkniętym już przetargu na materiały ochronne, które mają chronić obywateli innych państw członkowskich przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W piątek Polska przystąpiła do mechanizmu, co pozwoli jej brać udział w kolejnych przetargach przewidzianych przez KE.

Mechanizm wspólnych przetargów powstał po wybuchu epidemii świńskiej grypy. Podobnie jak teraz koronawirus, choroba z 2009 r. również stanowiła zagrożenie dla życia osób starszych i z obniżoną odpornością.

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie Covid-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. zakażonych osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych, ale eksperci oceniają, że dane te mogą być zawyżone, bo wielu osobom z lekkim przebiegiem najpewniej nie wykonano badań laboratoryjnych, gdyż mogły się nie zgłosić do lekarzy.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane