KE spodziewa się wzrostu wykorzystania funduszy spójności przez Polskę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-11-2005, 13:39

Komisja Europejska spodziewa się, że do 10 grudnia z Polski wpłyną do Brukseli nowe rachunki o wartości około 200 mln euro i tym samym łączne wykorzystanie przez Polskę unijnych funduszy osiągnie w 2005 roku około 500 mln euro - powiedziała w piątek dziennikarzom komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner.

Komisja Europejska spodziewa się, że do 10 grudnia z Polski wpłyną do Brukseli nowe rachunki o wartości około 200 mln euro i tym samym łączne wykorzystanie przez Polskę unijnych funduszy osiągnie w 2005 roku około 500 mln euro - powiedziała w piątek dziennikarzom komisarz ds. regionalnych Danuta Huebner.

    Komisja Europejska mierzy wykorzystanie funduszy spójności danego kraju UE nie według liczby podpisanych projektów, ale dopiero według spływających do Brukseli rachunków za faktycznie poniesione koszty.

    "Spodziewamy się do 10 grudnia faktur o wartości około 200 mln euro" - powiedział Huebner dziennikarzom.

    Dotychczas KE wypłaciła Polsce w 2005 roku 315 mln euro w ramach funduszy strukturalnych i spójności. Jeśli przewidywania Huebner się sprawdzą, faktyczne wykorzystanie przez Polskę unijnych funduszy wyniesie w tym roku około 515 mln euro. Rząd zakładał wcześniej, że wyniesie ono 1,3 mld euro.

    Huebner podkreśliła, że stare kraje UE, w tym Hiszpania, również miały na początku kłopoty z absorpcją funduszy strukturalnych i - jeśli chodzi o nowe kraje UE - na razie nie ma jeszcze ogromnych powodów do niepokoju. Niewykorzystane w danym roku środki można wykorzystać później (przez dwa lata od podpisania projektu), zanim definitywnie zostaną odebrane.

    Danuta Huebner zapewniła ponadto, że dobrze przebiega "kontraktowanie" dużych projektów realizowanych z funduszu spójności. Wcześniej KE przyjmowała je warunkowo z powodu niezgodności polskiego ustawodawstwa z unijnym prawem dotyczącym ochrony środowiska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KE spodziewa się wzrostu wykorzystania funduszy spójności przez Polskę