KE stworzy platformę wspierającą transformację regionów górniczych

PAP
opublikowano: 11-05-2017, 14:14
aktualizacja: 11-05-2017, 14:15

Powołanie platformy wspierającej regiony górnicze w procesie transformacji zapowiedział w czwartek w Katowicach wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

Zobacz więcej

youtube.com

Jak oświadczył podczas czwartkowej konferencji prasowej towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach, przedsięwzięcie ma wesprzeć rozwój nowoczesnych technologii i transformację społeczną. „Nie chcemy przegranych, Komisja Europejska musi być sprawiedliwa w wymiarze społecznym" - powiedział.

"Wiem, że Polacy są narodem bardzo konkurencyjnym i lubiącym konkurencję. Byłoby dobrze, gdyby Polska miała takie ambicje i chciała być globalnym liderem w dziedzinie czystych technologii węglowych" - dodał, podkreślając, że dzięki tym technologiom węgiel wpisze się w rewolucję energetyczną.

"Drugi cel tej platformy to łączenie partnerów – władz regionalnych, partnerów społecznych, rządów krajowych w kwestii transformacji społecznej. Co możemy zrobić wspólnie, żeby mobilizować? Możemy sfinansować te instrumenty, by tworzyć nowe modele biznesowe, nowe możliwości pracy dla tych regionów, dla ludzi, którzy tu obecnie pracują i zdecydować, jakie rozwiązania prawne wprowadzić” - powiedział komisarz Szefczovicz.

Komisarz wyznał, że sam pochodzi z rodziny górniczej. „Wiem, jak ciężka to praca, wiem, że górnicy są z niej bardzo dumni, my też jesteśmy z nich dumni, bo przez lata napędzali postęp gospodarczy, dlatego chcemy być wobec nich fair, chcemy dać im nowe możliwości, zaoferować im nowe ścieżki rozwoju, możliwości zdobycia nowych umiejętności. Chcemy współpracować ściśle z tymi regionami” – powiedział.

Jak podkreślił wiceminister energii Michał Kurtyka, Polska od dawna działa na rzecz innowacyjnego wykorzystania węgla, nad możliwościami wykorzystania go w sposób bardziej efektywny i bardziej przyjazny dla środowiska.

„Chcemy prowadzić taką politykę energetyczną, która będzie łączyła stabilność i konkurencyjność dostaw z innowacyjnością i w tym kontekście chciałbym osobiście podziękować panu przewodniczącemu za inicjatywę, która ma wspierać regiony oparte o kulturę węglową. To jest dla nas ważny sygnał, chcemy zaangażować się w tę wspólną pracę na rzecz optymalnego wykorzystanie węgla i lokalnych surowców” – powiedział podczas konferencji Kurtyka.

„Z optymizmem patrzę na tę inicjatywę, jako Polska podejmujemy wyzwanie” – dodał.

B. przewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł prof. Jerzy Buzek przypomniał, że Śląsk to region bardzo doświadczony w zakresie transformacji. „Chcemy reindustrializować Europę dzięki przekształceniu regionów górniczych i tego wielkiego przemysłu, po to jest potrzebny ten program i jego finansowanie. Będą różne środki na ten cel, także z systemu handlu emisjami możemy wygospodarować część środków” – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu