Czytasz dzięki

KE uregulowała współpracę regionalnych lotnisk z liniami lotniczymi

Internet Securities
opublikowano: 07-09-2005, 11:39

Komisja Europejska przyjęła nowe zasady mające na celu rozwój regionalnych portów lotniczych, o rocznej liczbie klientów poniżej 5 mln osób, podało biuro prasowe KE w komunikacie we wtorek wieczorem.

Komisja Europejska przyjęła nowe zasady mające na celu rozwój regionalnych portów lotniczych, o rocznej liczbie klientów poniżej 5 mln osób, podało biuro prasowe KE w komunikacie we wtorek wieczorem.

„Te zasady określają warunki, które muszą spełnić linie lotnicze, aby uzyskać pomoc na rozruch, by móc obsługiwać nowe połączenia z regionalnych portów lotniczych” – podano w komunikacie.

Zasady te stanowią „trwałe ramy prawne” dla umów pomiędzy portami a liniami lotniczymi, podkreślono.

„Jeśli port lotniczy zdecyduje się udzielić linii lotniczej pomocy, która nie jest uzasadniona względami wyłącznie komercyjnymi, to taka pomoc może zostać zaakceptowana jedynie, jeśli obejmuje nie więcej niż 30-50% dodatkowych kosztów, poniesionych na uruchomienie nowej usługi, w tym kosztów marketingu i kosztów rozruchu w regionalnych portach lotniczych” – czytamy dalej w komunikacie.

Pomoc taka jest degresywna i ograniczona do trzech lat (lub pięciu w regionach uboższych i położonych na skrajach UE), a usługi, którym udzielane jest wsparcie muszą „docelowo” okazać się zyskowne, podała Komisja.

Polskie lotniska mogące skorzystać z nowych regulacji to m.in.: Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław – podało polskie przedstawicielstwo Komisji podkreślając, że lista portów lotniczych jest otwarta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane