KE: w 2013 r. wzrost PKB w Polsce wyniesie 1,2 proc.

PAP
opublikowano: 22-02-2013, 11:20

Polski PKB wzrośnie w tym roku o 1,2 proc., a w przyszłym o 2,2 proc. - przewiduje Komisja Europejska w opublikowanych w piątek zimowych prognozach gospodarczych. To mniej niż Komisja szacowała jesienią.

W swoich jesiennych prognozach z listopada KE przewidywała, że PKB wzrośnie w tym roku o 1,8 proc., a w 2014 r. - o 2,6 proc.

Analitycy KE przewidują, że ten rok będzie dla Polski trudny, a umiarkowane ożywienie ma nastąpić dopiero w przyszłym roku. KE wskazała na słaby popyt wewnętrzny i nienajlepsze rokowania względem głównych partnerów handlowych.

KE szacuje, że inflacja mierzona wskaźnikiem HICP wyniesie w tym roku 1,8 proc. (3,7 proc. w ubiegłym roku). Natomiast w 2014 r. ma - według KE - wynieść 2,3 proc.

Ponadto, KE spodziewa się w tym roku w Polsce bezrobocia (liczonego metodologią unijną różną od stosowanej przez GUS) na poziomie 10,8 proc., w 2014 r. - 10,9 proc.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane