KE w terminie dostała odpowiedź polskiego rządu ws. UniCredito

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-01-2006, 15:32

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że otrzymała w terminie odpowiedź od polskiego rządu na jej prośbę o wyjaśnienie powodów blokowania fuzji banków Pekao SA i BPH, których akcjonariuszem jest włoski bank UniCredito.

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że otrzymała w terminie odpowiedź od polskiego rządu na jej prośbę o wyjaśnienie powodów blokowania fuzji banków Pekao SA i BPH, których akcjonariuszem jest włoski bank UniCredito.

    "Jestem szczęśliwy, że mogę ogłosić, iż otrzymaliśmy faks z Polski o godzinie 23:34 (w poniedziałek)" - powiedział rzecznik unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes-Smit, Jonathan Todd.

    W poniedziałek upływał wyznaczony przez Komisję Europejską termin odpowiedzi na wysłany tydzień wcześniej list z Brukseli.

    Todd dodał, że służby Komisji Europejskiej "bardzo szczegółowo" analizują obecnie odpowiedź polskiego rządu. Nie ujawnił, co jest w tym liście, a także odmówił spekulacji na temat ewentualnej reakcji Komisji Europejskiej.

    Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie, że zdaniem polskiego rządu bank UniCredito dążąc po połączenia dwóch polskich banków naruszył umowę prywatyzacyjną Pekao SA. Jest w niej zobowiązanie UniCredito, że nie otworzy w Polsce innego banku i nie będzieprowadzić działalności konkurencyjnej pośrednio lub bezpośrednio, czy to przez oddział, czy spółkę zależną.

    Szałamacha wyjaśnił, że umowa prywatyzacyjna przewiduje różne kary za naruszenie umowy. Dodał, że w przekonaniu resortu zapis umowy prywatyzacyjnej nie jest sprzeczny z prawem UE.

    Fuzja Pekao SA i BPH jest konsekwencją połączenia banków właścicieli - UniCredito i HVB, zaakceptowanego w październiku 2005 r. przez Komisję Europejską. Szałamacha powiedział we wtorek, że Polska nie podważa kompetencji Komisji Europejskiej do kontroli przejęć i fuzji o wymiarze wspólnotowym. Zastrzegł jednocześnie,że nadzór bankowy należy do kompetencji krajowych, które nie zostały scedowane na instytucje UE.

    Dlatego polski rząd rozdziela w swoim liście kwestię prawa wspólnotowego "kontrolującego aspekt antymonopolowy" od polskiego prawa bankowego oraz wskazuje, że Komisja Nadzoru Bankowego analizuje obecnie kwestię połączenia Pekao SA i BPH ze względu na kryteria ostrożnościowe, a nie - konkurencji.

    Komisja Europejska skierowała w poniedziałek do polskiego rządu jeszcze jeden list w sprawie UniCredito, zarzucając tym razem, że blokowanie fuzji jest sprzeczne z jedną z fundamentalnych zasad Unii Europejskiej - swobody przepływu kapitału. Polska ma na odpowiedź 15 dni i od tej odpowiedzi KE uzależnia dalsze kroki.

    Nie wiadomo, kiedy Komisja Europejska przygotuje swoją odpowiedź na otrzymane w poniedziałek wieczorem pismo z Polski. Rzecznik Todd powiedział PAP, że nastąpi to "tak szybko, jak jest to możliwe". Komisja nie ma w tej sprawie żadnych wiążących terminów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane