KE wie jak przeciwdziałać wzrostowi cen paliw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-09-2005, 17:42

Udoskonalanie możliwości rafinerii, szukanie i wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii oraz stworzenie systemu monitoringu rynków paliw - to główne kroki, które zdaniem Komisji Europejskiej powinny zostać podjęte w związku z wrastającymi cenami paliw.

Udoskonalanie możliwości rafinerii, szukanie i wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii oraz stworzenie systemu monitoringu rynków paliw - to główne kroki, które zdaniem Komisji Europejskiej powinny zostać podjęte w związku z wrastającymi cenami paliw.

Unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs przedstawił je w środę eurodeputowanym podczas posiedzenia w Strasburgu.

Zapowiedział też m.in., że chce spotkać się w najbliższym czasie z przedstawicielami największych kompanii naftowych, by porozmawiać z nimi o konieczności udoskonalania systemu wydobywania i przetwarzania paliw.

"Będę nalegał na zwiększenie inwestycji i podjęcie dodatkowych kroków w celu m.in. zwiększania możliwości rafinerii" - powiedział Piebalgs.

Poinformował też, że spotkał się z przedstawicielami OPEC. "Zobowiązali się oni do pomocy w stabilizacji międzynarodowego rynku paliw i doprowadzenia cen do bezpiecznego poziomu" - podkreślił komisarz.

Piebalgs zwrócił także uwagę eurodeputowanych na konieczność stworzenia systemu monitoringu rynku paliw. "Jego celem byłoby m.in. dostarczanie rzetelnych informacji, które ułatwiałyby prywatnym przedsiębiorcom inwestowanie w sektorze energetycznym" - wyjaśnił.

Zdaniem komisarza, najbardziej logiczną reakcją na wysokie ceny paliw jest też wykorzystanie "alternatywnych, konkurencyjnych i bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii". Wyjaśnił, że chodzi tu m.in. o wykorzystanie wodoru jako paliwa, energię słoneczną i pochodzącą z biomasy.

Piebalgs powiedział, że istotne jest również, aby członkowie Unii Europejskiej utrzymywali 90-dniowe zapasy paliw, na wypadek zakłóceń w ich dostawach.

Patrycja Rojek, Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane