KE wytyka Polsce zwłokę z przyjęciem dyrektywy o konsultacjach pracowniczych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-12-2005, 19:05

Komisja Europejska skierowała we wtorek listy do dziewięciu państw członkowskich, w tym Polski, dając im dwa miesiące na wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej warunków informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami.

Komisja Europejska skierowała we wtorek listy do dziewięciu państw członkowskich, w tym Polski, dając im dwa miesiące na wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej warunków informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami.

Chodzi o dyrektywę, która zapewnia pracownikom prawo do bycia informowanym, a także konsultowanym przez pracodawców na temat rozwoju pracy, działalności oraz sytuacji ekonomicznej firmy, a także planach związanych z zatrudnieniem. 

Kraje członkowskie były zobowiązane do wdrożenia unijnej dyrektywy w maju 2005 roku. Tymczasem Polska, a także Belgia, Malta, Estonia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Włochy i Luksemburg, wciąż nie poinformowały Komisji Europejskiej na jakim etapie jest wdrażanie dyrektywy unijnej.

"To jest sytuacja godna pożałowania" - powiedział we wtorek komisarz UE ds. zatrudnianie i polityki socjalnej Vladimir Szpidla.  

Dyrektywa ustanawia ogólne ramy w dziedzinie informowania i konsultowania pracowników w firmach zatrudniających przynajmniej 50 lub 20 osób, w zależności od decyzji kraju członkowskiego.

Wysłanie we wtorek przez KE listów, tzw. umotywowanych opinii, do dziewięciu krajów unijnych jest pierwszym etapem formalnego dochodzenia. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy kraje te nie wdrożą dyrektywy, wówczas KE może wszcząć przeciwko nim postępowanie przed unijnym Trybunałem w Luksemburgu.

Inga Czerny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KE wytyka Polsce zwłokę z przyjęciem dyrektywy o konsultacjach pracowniczych