KE żąda wyjaśnień ws. blokowania fuzji banków Pekao SA i BPH

Polska Agencja Prasowa SA
16-01-2006, 15:21

Komisja Europejska zażądała od polskiego rządu wyjaśnień w sprawie blokowania połączenia banków Pekao SA. i BPH, których akcjonariuszem jest włoski bank UniCredito - poinformował w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencji Jonathan Todd.

Komisja Europejska zażądała od polskiego rządu wyjaśnień w sprawie blokowania połączenia banków Pekao SA. i BPH, których akcjonariuszem jest włoski bank UniCredito - poinformował w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencji Jonathan Todd.

    W październiku zeszłego roku Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez UniCredito Italiano niemieckiego banku HVB, który w Polsce był akcjonariuszem BPH. UniCredito, po kupnie banku HVB, jest akcjonariuszem Pekao SA i BPH i chce je połączyć. Polski rząd jest temu przeciwny i argumentuje, że bankowi UniCredito nie zezwala na to umowa prywatyzacyjna Pekao SA.

    Jak głosi komunikat Ministerstwa Skarbu z grudnia "UniCredito Group zobowiązała się w niej (w tej umowie) do niedokonywania inwestycji, również za pośrednictwem innych podmiotów, w akcje spółek prowadzących działalność konkurencyjną w Polsce. BPH jest spółką prowadzącą działalność konkurencyjną wobec Pekao S.A. UniCredito Group nie otrzymała nigdy zgody Ministra Skarbu Państwa, jako strony umowy prywatyzacyjnej, na nabycie akcji BPH. Co więcej, nigdy o wyrażenie takiej zgody się nie zwróciła".

    UniCredito jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA, zaś HVB miało 71,2 proc. akcji BPH. Od kilku miesięcy włoski bank czeka jednak na zgodę Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) na wykonywanie prawa głosu z posiadanych akcji BPH. Jest to niezbędne do przeprowadzenia ewentualnego połączenia tego banku z Pekao SA.

    Ponieważ w październiku KE uznała, że nie ma powodu blokować fuzji Unicredito-HVB, nie rozumie, dlaczego polski rząd nie godzi się na dokończenie fuzji na poziomie krajowym. Dlatego w liście do ministerstwa skarbu domaga się wyjaśnień.

    Od odpowiedzi, na którą Polska ma tydzień, uzależnia dalsze kroki. W grę wchodzi najpierw wydanie opinii, że Polska narusza unijne prawo, a potem nawet oddanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

    "Wszystkie kraje członkowskie UE muszą przestrzegać unijnego prawa - przypomniał Todd. - Zadaniem Komisji jest baczenie, czy to robią".

    Rzecznik przypomniał, że "to KE ma wyłączną kompetencję w dziedzinie badania przypadków z zakresu konkurencji". "Komisja jest zdania, że fuzja nie naruszy konkurencji, bowiem na (polskim) rynku działa szereg innych podmiotów, należących do szacownych międzynarodowych inwestorów" - dodał.

    Komisja Europejska oficjalnie nie przesądza, jaki będzie efekt postępowania, ani czy klauzula z umowy prywatyzacyjnej ma moc wiążącą z punktu widzenia prawa UE. Daje jednak do zrozumienia, że opinia o łamaniu przez Polskę przepisów z zakresu konkurencji (poprzez dalsze blokowanie fuzji) będzie mogła być argumentem dlaUniCredito podczas ewentualnego dochodzenia roszczeń przed sądem w Polsce.

    Pod koniec grudnia resort skarbu zażądał - powołując się na zapisy o zakazie konkurencji w umowie prywatyzacyjnej Pekao SA - by UniCredito sprzedało należące do niego akcje BPH. W zeszłym tygodniu wiceminister skarbu Paweł Szałamacha powiedział dziennikarzom, że jego resort nie zmienił opinii o planowanej fuzji Pekao z BPH. "Ta fuzja nie jest dobra dla polskiego rynku bankowego" - stwierdził.

    Jeśli dojdzie do połączenia Pekao SA z BPH, powstanie bank większy od największego obecnie PKO BP, z udziałem w rynku przekraczającym 20 proc. Aktywa PKO BP to niespełna 89 mld zł. Natomiast aktywa połączonych banków wyniosłyby ponad 120 mld zł. Oba banki mają w sumie ponad 1200 placówek i zatrudniają ponad 25 tys. pracowników.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KE żąda wyjaśnień ws. blokowania fuzji banków Pekao SA i BPH