KE zamierza obniżyć ceny sms-ów w roamingu na terenie Unii Europejskiej

PAP
opublikowano: 15-07-2008, 18:35

Średni koszt sms-ów wysłanych w roamingu (poza granicami kraju) - między październikiem 2007 r. a marcem 2008 r. - wyniósł w Unii Europejskiej (UE) 0,29 euro. Komisja Europejska (KE) chce, żeby był niższy.

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek dane Europejskiej Grupy Regulatorów (ERG), zgodnie z którymi średnia cena wysłania sms-a w roamingu w UE wyniosła, w okresie między październikiem 2007 r. a marcem 2008 r., 0,29 euro. Jak informuje KE, to dziesięć razy więcej niż średni koszt sms-a krajowego.

"Po zapoznaniu się z ostatnimi tendencjami cenowymi, zbadanymi przez krajowych regulatorów telekomunikacyjnych, jestem szczególnie zaniepokojony wysokimi cenami, jakie płacą klienci wysyłający wiadomości tekstowe za granicą" - poinformował w komunikacie przewodniczący KE JosÚ Manuel Barroso.

Jak informuje KE, jej apele do operatorów o dobrowolne obniżenie opłat roamingowych za sms-y nie odniosły skutku. Dlatego planuje rozpocząć prace nad regulacjami, które zapewnią konsumentom możliwość korzystania z jednolitego rynku usług w zakresie sms-ów.

"Obywatele UE powinni mieć możliwość przesyłania sms-ów za granicą bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Opłaty roamingowe kosztowały już klientów sieci komórkowych zbyt wiele - dotyczy to zwłaszcza tych 77 proc. młodych ludzi, którzy podczas pobytu za granicą wysyłają sms-y ze swoich telefonów komórkowych" - poinformowała w komunikacie komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding.

Dodała, że w październiku zamierza przedstawić pozostałym członkom Komisji projekt rozporządzenia w sprawie roamingu dotyczącego sms-ów.

"Cieszymy się, że Komisja doszła do takich samych wniosków" - poinformował przewodniczący ERG oraz prezes Krajowego Urzędu ds. Łączności na Węgrzech Dßniel Patßki.

Dodał również, że zdaniem ERG ceny sms-ów w roamingu powinny wynosić 11-15 eurocentów za sms-a.

KE zamierza jednocześnie obniżyć wysokie rachunki za połączenia komórkowych z internetem. Pierwszych propozycji będzie się można spodziewać już wczesną jesienią.

We wtorek Komisja zaprezentowała nową stronę internetową poświęconą roamingowi. Znajdują się na niej informacje na temat opłat pobieranych za wysyłanie sms-ów oraz korzystanie z internetu z telefonu komórkowego podczas pobytu za granicą w jednym z 27 krajów UE.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / KE zamierza obniżyć ceny sms-ów w roamingu na terenie Unii Europejskiej