Czytasz dzięki

KE zapowiada pakiet działań, które mają złagodzić wpływ koronawirusa na gospodarkę

  • PAP
opublikowano: 13-03-2020, 14:05

Komisja Europejska przedstawiła w piątek propozycje złagodzenia unijnych zasad dotyczących pomocy publicznej i reguł budżetowych oraz pakiet pomocowy w ramach ochrony europejskiej gospodarki przed negatywnym wpływem epidemii koronawirusa.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ogłosiła m.in. unijną inicjatywę o wartości 37 mld euro w ramach pakietu środków mających złagodzić wpływ epidemii na gospodarkę. Wskazała, że środki te będą pochodziły z polityki spójności i trafią bezpośrednio do określonych sektorów.

Ursula von der Leyen
Zobacz więcej

Ursula von der Leyen fot. Bloomberg

W tym celu KE proponuje zniesienie w tym roku obowiązku zwrotu przez kraje członkowskie niewydanych płatności zaliczkowych na fundusze strukturalne. Stanowi to około 8 miliardów euro z budżetu UE, które państwa unijne będą mogły wykorzystać do uzupełnienia 29 miliardów euro z funduszy strukturalnych w całej Unii.

Von der Leyen zapowiedziała też elastyczne podejście do deficytów budżetowych i pomocy publicznej państw unijnych. „Jestem przekonana, że Unia Europejska jest w stanie wytrzymać ten szok” - podkreśliła, dodając, że Wspólnota jako całość musi być "zdeterminowana, skoordynowana i zjednoczona”.

Poinformowała też, że UE zagwarantuje pożyczki w wysokości 8 mld euro dla 100 tys. firm. Aby przynieść natychmiastową ulgę najbardziej dotkniętym małym i średnim firmom, budżet UE wykorzysta istniejące instrumenty wsparcia płynności tych przedsiębiorstw. W nadchodzących tygodniach 1 mld euro zostanie przekierowanych z budżetu UE jako gwarancja dla Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w celu zachęcenia banków do zapewnienia płynności małym i średnim firmom.

"Jesteśmy gotowi zrobić więcej w miarę rozwoju sytuacji. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby wesprzeć Europejczyków i europejską gospodarkę" - zaznaczyła von der Leyen.

Szefowa KE poinformowała również, że Francja i Niemcy zdecydowały o ograniczeniu restrykcji w eksporcie sprzętu medycznego. „Chcę powiedzieć bardzo jasno: jednolity rynek musi funkcjonować. Nie jest dobrze, gdy państwa członkowskie podejmują jednostronne działania” - zaznaczyła. Zapewniła, że KE jest gotowa pomóc w przekierowaniu niezbędnego sprzętu medycznego do obszarów najbardziej dotkniętych kryzysem.

Obecna na konferencji wiceszefowa KE Margrethe Vestager podkreśliła, że gospodarki krajów UE mogą potrzebować pomocy państwa na „znacznie większą skalę” z powodu kryzysu związanego z koronawirusem. Stąd, jak dodała, KE wprowadzi procedury, aby poradzić sobie z tą kwestią bardzo szybko. Chodzi o złagodzenie zasad udzielania pomocy publicznej.

Zaznaczyła, że KE wprowadzi system rekompensat dla sektora turystyki, hoteli i sektora transportu oraz umożliwi rządom zapewnienie bankom odpowiedniej płynności.

Vestager powiedziała, że istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym rządy mogą pomóc przedsiębiorstwom bez konieczności uzyskania zgody na pomoc państwa, i podała przykłady, jak subsydia płacowe lub zawieszenie płatności podatków CIT i VAT. Dodała, że rządy powinny podjąć natychmiastowe działania, aby w obecnej sytuacji wspierać firmy i pomagać osobom fizycznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy