KE zaproponuje obniżenie cła na aluminium surowe do 3 proc.

opublikowano: 10-01-2007, 19:34

Komisja Europejska (KE) zaproponuje obniżenie unijnych ceł na importowane z Rosji aluminium surowe z 6 do 3 proc. - poinformował w środę PAP rzecznik komisarza UE ds. handlu Petera Mandelsona, Peter Power. O taką propozycję od dawna zabiegał w Brukseli polski rząd.

Komisja Europejska (KE) zaproponuje obniżenie unijnych ceł na importowane z Rosji aluminium surowe z 6 do 3 proc. - poinformował w środę PAP rzecznik komisarza UE ds. handlu Petera Mandelsona, Peter Power. O taką propozycję od dawna zabiegał w Brukseli polski rząd.

"Komisja Europejska uzgodniła już swoją propozycję obniżenia stawek wstecz, od 1 stycznia bieżącego roku. Zostanie ona w ciągu miesiąca-dwóch przekazana krajom członkowskim, które podejmą ostateczną decyzję" - powiedział Power.

Decyzja zostanie podjęta większością kwalifikowaną. Ostro sprzeciwiają się jej Francja, Niemcy, Holandia i Hiszpania - kraje - przetwórcy aluminium, które sprowadzają surowiec od innych producentów niż Rosja i na mocy preferencji wspólnotowych korzystają ze stawki 0 proc. Jeśli tej czwórce uda się przeciągnąć na swoją stronę inne kraje, wniosek KE może zostać odrzucony.

Wiadomo, że rzecznikiem interesów tych krajów w Komisji Europejskiej był niemiecki komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen - to jego sprzeciw powodował, że KE od miesięcy nie była w stanie uzgodnić propozycji obniżenia stawek.

Obowiązująca w UE stawka na import aluminium pierwotnego wynosi 6 proc. Od czasu wejścia Polski do UE (1 maja 2004 roku) o tyle wzrosła cena płacona przez polskich importerów tego surowca. Wcześniej Polska stosowała stawkę zerową. Wyższa stawka rzutuje na ceny wyrobów aluminiowych stosowanych w przemyśle samochodowym albo budownictwie i stawia polskie przedsiębiorstwa w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z konkurentami z Zachodu.

KE zapowiada, że w dalszej kolejności rozpatrzy możliwość obniżenia stawki do 0 proc.

W grudniu wiceminister gospodarki Marcin Korolec przekonywał w Brukseli, że "obniżka do 3 proc. bardzo satysfakcjonuje Polskę jako rozwiązanie kompromisowe i sposób dojścia do zerowej stawki".

W Polsce import pokrywa dwie trzecie zapotrzebowania na aluminium surowe (pozyskiwane z boksytów, nie zaś z przetworzonego złomu). Rosja jest największym dostawcą, zapewniając połowę importowanego surowca. Ogółem w UE ponad dwie trzecie importu aluminium surowego objęte jest stawką zerową.

Michał Kot

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane