KE zatwierdziła 1 mld zł wsparcia dla transportu intermodalnego w Polsce

PAP
opublikowano: 31-10-2017, 13:44
aktualizacja: 31-10-2017, 13:45

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła plan pomocy publicznej w wysokości 1 mld zł na wsparcie budowy i modernizacji infrastruktury transportu intermodalnego w Polsce.

Zobacz więcej

MAREK ZAKRZEWSKI PAP

Zobacz także

Transport intermodalny to przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu.

Wsparcie, ze środków publicznych, na które Komisja udzieliła zgody, ma obejmować m.in. zakup specjalistycznego sprzętu wymaganego do transportu intermodalnego (np. do podnoszenia i przeładunku czy wspierających zarzadzanie flotami systemów telematycznych i satelitarnych). Fundusze mają też być przeznaczone na zakup i modernizację wyspecjalizowanego taboru kolejowego.

"Komisja stwierdziła, że działanie to jest konieczne w celu poprawy konkurencyjności usług transportu intermodalnego w Polsce" - podkreślono w komunikacie. Urzędnicy w Brukseli uznali, że plany rządu są proporcjonalne do przepisów UE dotyczących pomocy państwa.

Pomoc ma być dostępna dla operatorów intermodalnych i spółek leasingujących tabor kolejowy. Rząd będzie wspierał do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych, dzięki finansowaniu z funduszu spójności UE. Program będzie obowiązywał do 31 grudnia 2023 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / KE zatwierdziła 1 mld zł wsparcia dla transportu intermodalnego w Polsce