KE zdziwiona zapowiedzią referendum w sprawie euro w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 18:45

Zapowiedzi Lecha Kaczyńskiego o przeprowadzeniu w Polsce referendum w sprawie przyjęcia euro wywołują zdziwienie w Komisji Europejskiej.

Zapowiedzi Lecha Kaczyńskiego o przeprowadzeniu w Polsce referendum w sprawie przyjęcia euro wywołują zdziwienie w Komisji Europejskiej.

    Przyszły prezydent powiedział w wywiadzie dla Reutera, że plebiscyt mógłby się odbyć w 2010 roku. Dodał, że referendum jest konieczne, ponieważ przyjęcie wspólnej waluty oznacza częściową rezygnację z suwerenności narodowej.

    Rozmówcy PAP podkreślają, że Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty, wstępując 1 maja zeszłego roku do Unii Europejskiej. Zobowiązanie to zostało zapisane w traktacie akcesyjnym - kwestią otwartą jest nie czy, ale kiedy Polska wstąpi do strefy euro.

    "Komisja z zasady nie wypowiada się o organizacji referendów w danym kraju członkowskim - powiedziała PAP rzeczniczka komisarza ds gospodarczych i walutowych Amelia Torres. - Jednak trzeba pamiętać, że Polska zorganizowała już jedno referendum, w sprawie ratyfikacji traktatu akcesyjnego, który przewiduje m.in. wejście do strefy euro".

    Nieoficjalnie inni funkcjonariusze Komisji przyznają, że zapowiedź Kaczyńskiego wzbudziła zdziwienie, sugeruje bowiem podawanie w wątpliwość zapisów traktatu akcesyjnego.

    "Trzeba dotrzymywać swoich zobowiązań - podkreślił urzędnik proszący o zachowanie anonimowości. - Jeśli się powiedziało A, to trzeba powiedzieć i B i Komisja naprawdę nie widzi powodu, by Polacy mieli jeszcze raz decydować w referendum o tym, na co się już zdecydowali".

    Kolejny funkcjonariusz dał do zrozumienia, że zapowiedź Kaczyńskiego ma podłoże czysto polityczne. Z zeszłorocznego sondażu Gallupe'a wynika bowiem, że blisko połowa Polaków chce, by euro zastąpiło złotówkę jak najpóźniej, a 83 proc. boi się, że zmiana waluty będzie okazją do nadużyć.

    Wstępując do UE Polska nie wywalczyła sobie tzw. formuły opt-out jak Wielka Brytania i Dania, które mogą, ale nie muszą przyjąć wspólnej waluty.

    Ustępujący lewicowy rząd zapowiadał, że Polska wejdzie do strefy euro w roku 2009. Desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz w niedawnym wywiadzie dla "Parkietu" powiedział, że w ciągu najbliższych czterech lat Polska spełni kryteria z Maastricht, które określają warunki przyjęcia euro. Nie podał jednak daty przystąpienia do wspólnej waluty.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane