Kędzierski: Słabe wykorzystanie środków Funduszu Spójności

Polska Agencja Prasowa SA
16-11-2005, 18:00

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jerzy Kędzierski uważa, że wykorzystanie przez inwestorów i wykonawców środków z Funduszu Spójności jest "niepokojąco małe". W jego opinii przyczyną jest głównie nierzetelność wykonawców oraz przepisy ustawy o zamówieniach publicznych, które sprawiają, że niesolidni wykonawcy mogą brać udział w przetargach.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jerzy Kędzierski uważa, że wykorzystanie przez inwestorów i wykonawców środków z Funduszu Spójności jest "niepokojąco małe". W jego opinii przyczyną jest głównie nierzetelność wykonawców oraz przepisy ustawy o zamówieniach publicznych, które sprawiają, że niesolidni wykonawcy mogą brać udział w przetargach.

Według zaprezentowanych w środę na konferencji prasowej w Poznaniu wyliczeń, wykorzystanie środków z Funduszu Spójności sięga najwyżej 16 proc. w przypadku projektów z 2000 roku, 11 proc. - projektów z 2001 roku, a projekty z 2002 roku wykorzystały je w 7 proc.

Z przekazanych PAP materiałów na temat wykorzystania środków z Funduszu Spójności wynika, że projekty zakwalifikowane jako współfinansowane z Funduszu Spójności w 2000 roku - dotychczas otrzymały tylko 16 proc. zakontraktowanych środków. W grupie 10 projektów zakwalifikowanych do realizacji i dofinansowania z Funduszu Spójności - najlepiej wypadł realizowany przez Miasto Gdynia projekt gospodarka odpadami dla Doliny Redy i Chyloni, który do tej pory uzyskał refinansowanie w wysokości 68,2 proc., a najgorzej - projekt realizowany przez Szczecin (poprawa jakości wody pitnej), który wykorzystał dotychczas tylko 6,9 proc. zakontraktowanych środków.

W kolejnym 2001 roku poziom wykorzystania środków unijnych wyniósł średnio 10,7 proc. W grupie 10 projektów najwięcej środków unijnych pozyskał projekt Suwałk (poprawa jakości wody pitnej), który otrzymał 51,5 proc. zakontraktowanych środków, a najmniej inwestycja Warszawy (zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków), który dotychczas zdobył tylko 5,4 proc. zakontraktowanych środków.

W 2002 roku poziom wykorzystania środków z Funduszu Spójności wyniósł 7,3 proc. Spośród 12 projektów najwyższy wskaźnik wydatkowania środków unijnych osiągnął Włocławek (oczyszczanie ścieków) - 14,4 proc.; a najgorzej pieniądze unijne wykorzystuje Radom (projekt gospodarki odpadami komunalnymi) - 0,6 proc.

Ogółem w ramach programu Funduszu Spójności w latach 2000-2003 inwestorzy - głównie samorządy, zakontraktowały inwestycje na ponad 1 272 mln euro, z czego wykonawcy otrzymali niespełna 138 mln euro, co daje średnio 10,4 proc. zakontraktowanych kwot.

Jeżeli zapisane w kontraktach pieniądze nie zostaną wydane zgodnie z harmonogramem, to niewykorzystane środki przepadną.

"Z wykorzystaniem środków nie radzą sobie beneficjenci systemu, a zwłaszcza wykonawcy" - powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezes Kędzierski.

"Bardzo często zwycięzcy przetargów liczyli, że jak zaniżą cenę, to będą mogli w przyszłości odzyskać te środki poprzez system aneksów, a na to nie zezwala Unia Europejska. Teraz jeżeli taki wykonawca wyliczy, że traci na tej inwestycji, to się wycofuje" - wyjaśnił mechanizm blokujący wykorzystanie środków Kędzierski. Według NFOŚiGW, aby system był sprawniejszy, należy zmienić ustawę o zamówieniach publicznych, aby z przetargów wyeliminować nieuczciwych wykonawców.

Podczas środowej konferencji prasowej NFOŚiGW podsumowano trzyletni okres działalności funduszu. W latach 2001-2004 NFOŚiGW wydał na preferencyjne pożyczki, dotacje i kredyty ok. 5,5 mld złotych. Ze środków tych dofinansowano ponad 3250 przedsięwzięć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kędzierski: Słabe wykorzystanie środków Funduszu Spójności