Kędzierzyn odda 30 proc. zysku

Anna Bytniewska
opublikowano: 26-06-2008, 00:00

Nafta Polska wysyła Kędzierzyn na giełdę po kapitał. Drugą ręką wyciąga ze spółki prawie 30 proc. zysku. Jako dywidendę.

Nafta Polska wysyła Kędzierzyn na giełdę po kapitał. Drugą ręką wyciąga ze spółki prawie 30 proc. zysku. Jako dywidendę.

Walne Zakładów Azotowych Kędzierzyn, przygotowujących się do wejścia na giełdę na przełomie lat 2008 i 2009, zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki. Akcjonariusze, w tym państwowa Nafta Polska (NP), która ma 80 proc. akcji, podjęli uchwałę o przeznaczeniu 30 proc. zysku Kędzierzyna na dywidendę.

Nafta musi żyć

W 2007 r. Azoty zanotowały 119,7 mln zł zysku netto przy przychodach 1,7 mld zł. Rok wcześniej miały 57,7 mln zł zysku netto i 1,4 mld zł przychodów.

— Właściciele mają prawo do profitów z działalności swoich spółek. Cieszę się, że dywidenda wyniesie jedynie 30 proc. zysku — komentuje Krzysztof Jałosiński, prezes ZA Kędzierzyn.

Rządy PiS i PO- PSL zamierzały zlikwidować NP. Ostatecznie powierzono jej rolę koordynatora prywatyzacji Kędzierzyna i Tarnowa. Miała też opracować strategię dla sektora chemicznego. Do dziś jej nie opublikowała. Aleksander Grad, minister skarbu, zapewnia, że poznamy ją w końcu roku.

Walne Kędzierzyna zgodziło się też na uruchomienie kosztem 6 mln zł wytwórni ZAK Blue — dodatku do paliw. Podobny produkt na bazie mocznika wytwarzają ZA Puławy oraz ZCh Police. Produkcja ZAK Blue ruszy w przyszłym roku.

Głód kapitału

Kędzierzyńskim Azotom potrzebny jest kapitał na inwestycje. Spółka negocjuje z konsorcjum banków 430 mln zł kredytu.

— 300 mln zł z tej puli to kredyt inwestycyjny, 130 mln zł przeznaczymy na spłatę kredytu obrotowego. Wkrótce podpiszemy umowę — mówi Krzysztof Jałosiński.

Spółka zakłada zainwestowanie w rozwój do 2018 r. 900 mln zł. Część funduszy ma pochodzić z publicznej emisji akcji.

Kędzierzyn prowadzi rozmowy z Koksownią Zdzieszowice należącą do Arcelor Mittal Poland na temat zakupu gazu koksowniczego jako surowca do produkcji.

— Poinformowaliśmy partnerów, że zaproponowana przez nich cena nam nie odpowiada. Na odpowiedź czekamy do końca czerwca — mówi Robert Duszewski, wiceprezes Kędzierzyna.

Azoty negocjują też z Południowym Koncernem Energetycznym sprawę budowy instalacji do zgazowywania węgla.

— To inwestycja o wartości od 2 lub 4 mld zł, jeśli wiązałaby się z uruchomieniem produkcji metanolu. Poszukamy więc partnerów do udziału kapitałowego w tym przedsięwzięciu — stwierdza Robert Duszewski.

Na 1 lipca zarząd Kędzierzyna zapowiada wybór konsorcjum doradczego, które pomoże wprowadzić spółkę na giełdę

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy