Kędzierzyn szuka kapitału na strategiczną inwestycję

Anna Bytniewska
opublikowano: 21-01-2010, 00:00

Spółka wkrótce odbierze studium wykonalności instalacji zgazowania węgla i poszuka dostawcy licencji.

Spółka wkrótce odbierze studium wykonalności instalacji zgazowania węgla i poszuka dostawcy licencji.

Projekt budowy instalacji zgazowania węgla, który chcą realizować Zakłady Azotowe Kędzierzyn (ZAK) wspólnie z Południowym Koncernem Energetycznym (PKE), czeka na dofinansowanie z Unii Europejskiej. 10 lutego będą miały gotowe studium jego wykonalności. O wsparcie z Unii zabiegają już prawie rok. Walczyć mają o co, bo do podziału jest 10 mld EUR. To kwota przeznaczona przez Brukselę na 12 flagowych projektów, promujących nowe technologie w energetyce, ograniczające emisję CO2. Do konkursu zgłosiło się około 60 firm.

Poparcie państwa

Na forum Komisji Europejskiej inwestycja ZAK i PKE ma poparcie polskiego rządu, które otrzymała jesienią 2009 r. Nie ma go np. projekt zgazowania węgla Zakładów Azotowych Puławy, mimo że studium wykonalności miały już w styczniu 2009 r.

— Pod koniec 2010 r. wyłoniona zostanie krótka lista firm, które otrzymają wsparcie finansowe z UE. Zabiegamy o to, by unijne fundusze pokryły co najmniej 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu — mówi Krzysztof Jałosiński, prezes ZAK.

ZAK szacuje koszt inwestycji na 5,5 mld zł i liczy też na wsparcie finansowe państwa.

— Oczekujemy, że Ministerstwo Gospodarki utworzy budżet w celu finansowania prac nad rozwojem czystych technologii węglowych. Wiemy już, że pewne działania zostały podjęte — mówi Krzysztof Jałosiński.

Dokładne liczenie

Instalacja zgazowywania węgla to podstawowy element projektu ZAK, który będzie punktem wyjścia do budowy elektrowni poligeneracyjnej z technologią usuwania CO2 (system CSS) o mocy 309 MW oraz kompleksu chemicznego. Ma ona produkować 500 tys. ton metanolu rocznie oraz propylen na bazie gazu syntezowego powstałego w procesie zgazowania węgla. Instalacja będzie pochłaniała 2 mln ton węgla rocznie. Kędzierzyn szuka teraz kapitału na wykonanie FEED (Front End Engineering Design), dokumentacji wymaganej przez Komisję Europejską.

— Wymóg sporządzenia takiej dokumentacji wynika z niepewności co do kosztów realizacji projektu. Skalkulowane jedynie na podstawie studium wykonalności wydatki mogą odbiegać od rzeczywistych nawet o 40 proc. Szacujemy, że przygotowanie FEED dla inwestycji ZAK pochłonie 10-20 mln EUR. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ramach konkursu zorganizowanego przez australijski Global CSS Institut. Staramy się o 20 mln australijskich dolarów. Za 3-4 miesiące będzie wiadomo, czy otrzymamy wsparcie — mówi Krzysztof Jałosiński.

Nie czekając na ostateczny wynik konkursu, ZAK rozpoczynają poszukiwania dostawcy licencji instalacji zgazowania węgla.

Anna Bytniewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane