Kellaway tępi nowomowę

MK
opublikowano: 07-01-2009, 00:00

Lucy Kellaway z "Financial Times", jak co roku w styczniu, przyznała nagrody największym grafomanom biznesu.

Lucy Kellaway z "Financial Times", jak co roku w styczniu, przyznała nagrody największym grafomanom biznesu.

Pojęcie "derekrutacja" jest już passé. Dziś wylanie z roboty to "dynamiczna optymalizacja". Właśnie ten zwrot wygrał w kategorii Najlepsze określenie na wyrzucenie z pracy w konkursie "Financial Times". Gdy jedna z czytelniczek gazety poprosiła o wyjaśnienie zwycięskiego wyrażenia, usłyszała: "Zamierzamy stworzyć pani lepsze warunki ze skutkiem natychmiastowym. Pozwalamy pani odejść, by skuteczniej mogła pani wykorzystać swój talent i umiejętności, a tym samym umożliwić sobie rozwój kariery i poszerzyć możliwości".

W kategorii Czasowniki utworzone z rzeczowników złoty medal zdobyło słowo "finałuje". Pierwszy użył go latem 2008 r. dostawca usług internetowych AOL, oznajmiając, że wycofuje się z niektórych swoich serwisów. Bo "nie uzyskały niezbędnych poziomów monetaryzacji". Czyli? Zwyczajnie zrobiły klapę.

Jury pod kierunkiem Kellaway przyznało też laur za Brednię ekonomiczną. Ten tytuł przypadł ekonomiście Banku Światowego, który w wywiadzie dla BBC World Service stwierdził: "W naszym podstawowym modelu, jest tu pozytywny aspekt, który... odpowiada drugiej stronie aspektu negatywnego, w pewnego rodzaju przeciwnym kierunku".

W kategorii Najbardziej irytujący komunikat w połączeniu oczekującym triumfatorem jest brytyjska Driving Standards Agency za wiadomość: "Dziękujemy za telefon. Spodziewany czas oczekiwania na połączenie jest... dłuższy, niż — według nas — gotów jesteś czekać. Szanując twój czas i cierpliwość, a także biorąc pod uwagę konieczność poniesienia kosztów, przerywamy połączenie". No i się rozłączają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy