Kennedy: 18 grudnia kluczową datą dla dalszych relacji USA-Chiny

opublikowano: 03-12-2018, 10:14

Nie będziemy musieli oczekiwać 90 dni, by dowiedzieć się, w którą stronę będzie zmierzał konflikt handlowy USA i Chin, twierdzi Scott Kennedy, ekspert ds. Chin z  Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

Podczas weekendu prezydenci USA i Chin uzgodnili rozejm w wojnie handlowej na 90 dni. Kennedy uważa jednak, że już 18 grudnia może okazać się kluczową datą. Tego dnia Chiny będą obchodziły 40. rocznicę reform gospodarczych. Będzie to okazja dla władz do zasygnalizowania gotowości transformacji gospodarki kraju.

Chiny, USA, negocjacje
Zobacz więcej

Chiny, USA, negocjacje fot. Bloomberg

- Jeśli ten dzień, czy tydzień przejdzie bez ogłoszenia istotnych wiadomości, wówczas będziemy wiedzieli na pewno, że Chiny nie chciały skorzystać z tej możliwości zmiany kierunku polityki gospodarczej i przemysłowej – powiedział Kennedy w CNBC.

Jeśli tak się stanie, wojna handlowa USA i Chin będzie ponownie eskalować po zakończeniu 90-dniowego rozejmu, uważa ekspert CSIS.

Kennedy radzi także uważnie śledzić rozwój wydarzeń w Waszyngtonie. Chodzi głównie o to, czy politycy uważani za umiarkowanych, jak sekretarz skarbu Steven Mnuchin, zaczną współpracować z „jastrzębiami”, jak przedstawiciel USA ds. Handlu Robert Lighthizer. To ważne w określeniu jak mocną presję USA będą chciały wywrzeć na Chiny, podkreśla ekspert CSIS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu