Kernel podnosi prognozy, ale kurs nie reaguje

Kamil Zatoński
opublikowano: 15-02-2011, 00:00

W roku obrotowym 2010/2011, kończącym się w czerwcu, spółka ma  zarobić na czysto 225 mln USD.

Spółka, która wkrótce wejdzie w skład WIG20, pochwaliła się wynikami finansowymi. Zarząd podniósł też prognozy

W roku obrotowym 2010/2011, kończącym się w czerwcu, spółka ma zarobić na czysto 225 mln USD.

To był bardzo udany kwartał dla Kernela Holding. Przychody firmy w IV kwartale 2010 r. (dla spółki to drugi kwartał roku obrotowego 2010/2011) wzrosły aż o 108 proc., do 566 mln USD (1,65 mld zł). Stało się tak dzięki rekordowemu wolumenowi sprzedaży oleju słonecznikowego (luzem, sprzedaż oleju butelkowego spadła) i zbóż, czemu towarzyszył znaczący wzrost ich cen. Ceny oleju wzrosły rok do roku aż o 40 proc., a zbóż średnio o 51 proc. Wyższe ceny surowca do produkcji oleju spowodowały jednak spadek marży operacyjnej do poziomu najniższego od dwóch lat. Według zarządu spółki w trzecim i czwartym kwartale roku obrotowego (czyli w pierwszym półroczu roku kalendarzowego) marże znów jednak pójdą w górę, bo w produkcji będą stosowane zapasy zgromadzone w czasie, kiedy ceny były relatywnie niższe.

Dobre wyniki w cenach

Po sześciu miesiącach roku obrotowego sprzedaż Kernela wynosi już niemal 912 mln USD, a zysk netto 83,6 mln USD. To więcej, niż oczekiwał zarząd, dlatego też zdecydowano się na podwyżkę prognoz. Plan przychodów podniesiono z 1,3 do 1,8 mld USD, EBITDA ma wynieść 300 mln USD (a nie 255 mln USD), a zysk netto 225 mln USD (poprzednio 195 mln USD). To 15- -17 proc. powyżej oczekiwań analityków, dlatego w najbliższym czasie można spodziewać się aktualizacji rekomendacji i wycen dla spółki. Rynek na pewno nie pozostanie na to obojętny, choć wczoraj kurs (bliski historycznemu rekordowi) wzrósł symbolicznie. Lepsze wyniki od "starych" prognoz były już więc zdyskontowane.

— Nowe prognozy pokazują, że zarząd oczekuje niższej marży netto (12,5 proc. wobec wcześniejszych 15 proc.), co można uznać za niespodziankę, biorąc pod uwagę wysokie ceny na produkty firmy. Głównym czynnikiem, który pchnął marże w dół, są wysokie koszty sprzedaży, które rosną szybciej od przychodów. Szacunki zarządu odnośnie do zysku EBITDA i zysku netto są zbliżone do naszych szacunków, dlatego podtrzymujemy rekomendację "sprzedaj" —napisali analitycy kijowskiego domu maklerskiego Foyil Securities.

— Kernel przedstawił bardzo dobre wyniki, nieznacznie bijąc nasze prognozy. Dotyczy to w szczególności segmentu eksportu zbóż, gdzie czynnikiem niesprzyjającym były kontyngenty wywozowe wprowadzone przez ukraiński rząd jesienią 2010 r. Mimo spadku marż w ostatnim okresie uważamy, że spółka zrealizuje podwyższone prognozy zysku netto i EBITDA — komentują z kolei analitycy Art Capital.

Atrakcyjny wskaźnik C/Z

Dla nowych prognoz wskaźnik cena do zysku Kerne- la wynosi niespełna 9,5, a EV/EBITDA 8,2. To 10-20 proc. mniej niż średnia dla porównywalnych spółek producentów żywności. Wyda-je się więc, że notowania Kernela po chwilowym postoju znów mogą ruszyć w górę.

Czynnikiem ryzyka pozostaje postępowanie wszczęte niedawno przez ukraiński urząd antymonopolowy przeciwko trzem największym lokalnym producentom oleju słonecznikowego (w tym Kernelowi). Chodzi o rosnące ceny oleju butelkowanego — rząd chce zmniejszyć presję inflacyjną, wynikającą m.in. z rosnących cen żywności, poprzez wprowadzenie kontyngentów wywozowych na olej. Gdyby rzeczywiście zdecydowano się na taki krok, byłoby to niekorzystne dla Kernela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu