Kerry przedstawia swój plan gospodarczy

26-03-2004, 21:36

PAP: Demokratyczny kandydat na prezydenta USA, senator John Kerry, przedstawił w piątek swój program przyspieszenia wzrostu gospodarki kraju i stworzenia nowych miejsc pracy, proponując m.in. obniżki podatków od korporacji.

Jak podkreślają obserwatorzy, Kerry pragnie w ten sposób zadać kłam zarzutom Republikanów i administracji prezydenta Busha, że receptę na poprawę gospodarki i stanu społeczeństwa upatruje głównie w podwyżkach podatków i szczodrych wydatkach z budżetu na pomoc biedniejszym i słabszym grupom społecznym.

Plan Kerry’ego, przedstawiony w przemówieniu na Uniwersytecie Wayne State w Detroit, przewiduje obniżenie progu podatku dochodowego od korporacji z 35 do 33,25 procent oraz ulgi podatkowe dla firm tworzących miejsca pracy w kraju.

Ale jednocześnie senator proponuje zniesienie ulg podatkowych, zachęcających obecnie biznes do przenoszenia swych operacji za granicę i wykorzystywania tamtejszej siły roboczej, tańszej niż w USA.

Zjawisko ucieczki miejsc pracy za granicę dotknęło szczególnie niektóre stany, które mogą odegrać rolę języczka u wagi w tegorocznych wyborach do Białego Domu i Kongresu. Demokraci wypominają administracji Busha, że jest pierwszą od 70 lat, za rządów której miejsc pracy w USA ubyło.

Kerry twierdzi, że jego program przyniesie zwiększenie liczby miejsc pracy o 10 milionów w ciągu czterech lat. Zdania ekonomistów o jego planie są podzielone - chwalą go głównie eksperci popierający Demokratów.

Tego samego dnia Bush wygłosił przemówienie w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk, w którym przedstawił optymistyczny obraz gospodarki. Powiedział m.in., że odsetek Amerykanów mających własny dom wzrósł ostatnio do 68 procent, co jest rekordowym wskaźnikiem w historii USA.

Kerry tymczasem uzyskał oficjalne poparcie czołowych polityków Partii Demokratycznej: byłych prezydentów Jimmy'ego Cartera i Billa Clintona, byłego wiceprezydenta Ala Gore’a i przewodniczącego Krajowego Komitetu stronnictwa, Terry'ego McAuliffe’a.

Gore poprzednio popierał rywala Kerry’ego do nominacji prezydenckiej, byłego gubernatora Vermontu, Howarda Deana. Clinton zakulisowo wspierał kampanię emerytowanego generała Wesleya Clarka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Kerry przedstawia swój plan gospodarczy