Kęty deklarują wyższy zysk

Artur Szymański
05-11-2002, 00:00

Grupa Kęty podwyższyła prognozę tegorocznego zysku netto. Zamiast zapowiadanych wcześniej 42,4 mln zł czystego zysku, grupa ma wypracować 47 mln zł. Zapowiedź zarządu spotkała się z przychylnym przyjęciem ze strony inwestorów, czemu dali wyraz podwyższając kurs spółki o 0,23 proc. do poziomu 43,30 zł na zamknięciu wczorajszej sesji.

Grupa kapitałowa w opublikowanym przed sesją raporcie za III kwartał 2002 r. wykazała 41,27 mln zł zysku netto. Jest to wynik o 4,5 mln zł wyższy niż w całym 2001 r. Przychody po 9 miesiącach 2002 r. wynoszą 453,3 mln zł. W analogicznym okresie roku ubiegłego Kęty sprzedały wyroby za 438,45 mln zł. Największy wartościowy wzrost przychodów spółka zanotowała w segmencie opakowań giętkich. Sprzedaż sięgnęła poziomu 126,3 mln zł, co oznacza przyrost o ponad 11 mln zł w porównaniu ze stanem po III kwartałach 2001 r. Na drugim miejscu znalazł się segment systemów aluminiowych, którego sprzedaż ukształtowała się na poziomie 103,1 mln zł wobec 96,6 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wartościowo najmniejszy przyrost zanotował segment wyrobów wyciskanych (+5 mln zł), ale za to wartość sprzedaży była najwyższa. W tym przypadku spółka sprzedała wyroby za 212,6 mln zł.

O ile wyniki skonsolidowane spółki są generalnie lepsze niż po pierwszych III kwartałach 2001 r., o tyle odwrotną tendencję można zaobserwować w przypadku wyników jednostkowych. Zysk operacyjny Kęt jest o 1 mln zł gorszy niż przed rokiem, a zysk netto o 1,5 mln zł. Wynoszą one obecnie odpowiednio 28,43 oraz 16,5 mln zł. Zarząd emitenta po analizie dotychczasowych wyników finansowych i osiągnięć grupy kapitałowej, oczekuje w 2003 r. wzrostu zysku operacyjnego z amortyzacją (EBITDA). Zysk netto zaś ma być lepszy w stosunku do nowej prognozy o 20 proc.

Akcje Kęt od początku października znajdują się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym. Notowania spółki zbliżyły się do poziomu 45 zł, czyli ceny, po jakiej w sierpniu spółka skupiła 15 proc. akcji własnych. Ponieważ inwestor finansowy — fundusze z grupy Enterprise Investors — zapowiedziały wówczas wycofanie się z inwestycji w Kęty, rynek oczekiwał, że kolejne wezwanie do sprzedaży akcji będzie tylko kwestią czasu. Okazało się jednak, że zostanie ono ogłoszone najwcześniej w połowie przyszłego roku. Na fali rozczarowania kurs Kęt spadł do poziomu 40 zł. Rynek zdążył ochłonąć już po tej niekorzystnej wiadomości i obecnie trwa korekta wzrostowa. Wydaje się, że w najbliższej przyszłości akcje Kęt mogą jeszcze trochę zyskać na wartości. Analitycy CDM Pekao SA oczekują wzrostu kursu spółki w perspektywie 6 miesięcy do poziomu 56,7 zł, co daje prawie 30-proc. dyskonto w stosunku do bieżącej wyceny akcji spółki na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kęty deklarują wyższy zysk