Kęty tracą na mocnym złotym

Zbigniew Kazimierczak
24-03-2005, 00:00

Pierwszy kwartał nie jest udany dla producenta wyrobów z aluminium. Wartość sprzedaży spadnie o 7-8 proc.

Grupa Kęty, główny gracz na krajowym rynku przetwórstwa aluminium, systematycznie zwiększa wolumen produkcji. Tak będzie i w pierwszym kwartale, ale na skutek spadku wartości euro przychody spółki zostaną zredukowane.

Eksport rósł szybciej

— W segmencie opakowań ilościowy wzrost sprzedaży w pierwszym kwartale wyniesie 10 proc., a w przypadku wyrobów wyciskanych 5 proc. — prognozuje zarząd Kęt.

Szybsze przyrosty dotyczą eksportu, sprzedaż w kraju rośnie wolniej. Niestety, uzależnienie Grupy Kęty od zmian cen walut sprawia, że przy wzmacniającym się złotym wyniki za I kwartał pogorszą się.

— Z powodu niższych cen sprzedanych produktów oraz wyższych notowań aluminium w pierwszym kwartale oczekujemy 17-18 mln zł zysku netto wobec 23,93 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku i spadku sprzedaży o 7-8 proc. — szacuje zarząd.

Zysk operacyjny w tym okresie ma wynieść 19-20 mln zł.

Inwestorzy rozczarowani

Informacje napływające z Kęt niekorzystnie zaskoczyły inwestorów.

— To widać po tym, jak zachowuje się cena akcji — mówi Tomasz Krukowski, analityk DM BZ WBK.

Za walory Grupy Kęty płacono na koniec sesji tylko 124 zł, ponad 6 proc. mniej niż we wtorek.

W styczniu spółka podała prognozy na cały 2005 r. Zakładały one wzrost zysku o ponad 10 proc., do 102 mln zł, przy 15-proc. zwiększeniu sprzedaży do 841 mln zł. Tych szacunków na razie nie zweryfikowano, choć zostały one wyliczone przy założeniu, że średni kurs złotego do euro i dolara wyniesie odpowiednio 4,50 i 3,56, czyli znacznie powyżej obecnych poziomów, nawet po ostatnim osłabieniu polskiej waluty. Spółce może też zaszkodzić wzrost wartości dolara względem euro, gdyż w walucie amerykańskiej rozliczane są zakupy aluminium, a w euro gotowe wyroby.

— Trudno będzie spółce wykonać całoroczne prognozy — ocenia Artur Szymański, analityk CA IB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kęty tracą na mocnym złotym