KFP nie mogła uwzględnić planu Hausnera w pracach nad budżetem

16-12-2003, 11:44

PAP: Komisja Finansów Publicznych w trakcie swoich prac nad projektem budżetu uzyskała 731,87 mln zł dodatkowych środków, z czego 200 mln zł zostało przeznaczonych na zmniejszenie deficytu budżetowego - poinformował we wtorek w trakcie debaty w drugim czytaniu projektu przewodniczący KFP

Mieczysław Czerniawski.

W trakcie swojego wystąpienia Czerniawski poinformował, że Komisja nie mogła radykalnie obniżyć deficytu, jak to wynikało z planu oszczędnościowego rządu, bo nie został on jeszcze wprowadzony w życie.

"Były oczekiwania, że dokonamy głębokich zmian w zakresie wydatków. Projekt budżetu był rozpatrywany w oparciu o obowiązujące prawo. Plan (oszczędnościowy) wicepremiera Hausnera wymaga rozwiązań ustawowych, których nie można było zawrzeć już w ustawie budżetowej" - powiedział Czerniawski.

Ostatnio wicepremier Jerzy Hausner mówił, że liczy na możliwość obniżenia wydatków budżetowych w 2004 roku o mniej więcej 3 mld zł, co mogłoby być efektem m.in. wdrożenia planu oszczędnościowego.

Według przewodniczącego KFP na podstawie wniosków, jakie składali do projektu budżetu posłowie, można wysnuć wniosek, że program cięć autorstwa Hausnera będzie trudno przeprowadzić.

Gdybyśmy uwzględnili wszystkie wnioski poselskie i z innych komisji, to po stronie oszczędności mielibyśmy dodatkowe 5 mld zł, ale po stronie wydatków byłoby dodatkowe 7 mld zł. To oznacza, że deficyt musielibyśmy zwiększyć o 2 mld zł. A zabrania nam tego konstytucja - powiedział Czerniawski.

Dodał, że po zastosowaniu metodologii liczenia deficytu stosowanej w ubiegłych latach, deficyt budżetowy byłby większy mniej więcej o 20 mld zł wobec tego, jaki jest zapisany w projekcie budżetu. Jego zdaniem tak duży deficyt powoduje istotny wzrost potrzeb pożyczkowych i w efekcie wzrost długu publicznego.

Po pracach w komisji dochody budżetu w 2004 roku mają wynieść 153,1 mld zł, wydatki zaś 198,4 mld zł. Deficyt ma wynosić 45,3 mld zł.

Z niespełna 732 mln zł, jakie wygospodarowała Komisja, większość pochodzi ze zwiększenia dochodów, zwłaszcza z podatków pośrednich.

Oprócz przeznaczenia 200 mln zł na ograniczenie deficytu KFP proponuje, aby pomoc społeczna dostała dodatkowe 225 mln zł. Ponadto posłowie chcą, aby 120 mln zł zostało wykorzystanych jako wsparcie realizacji kontraktów wojewódzkich.

Kolejne 100 mln zł ma trafić do powiatowych komend i posterunków policji. Komendy powiatowe Państwowej Straży Pożarnej miałyby dostać 30 mln zł, a więziennictwo 22 mln zł.

Komisja proponuje również, aby utworzyć specjalną rezerwę, w której znajdzie się 20 mln zł na wsparcie polskiej kadry olimpijskiej. Kwota 10 mln zł ma zostać przeznaczona na dotacje dla państwowych wyższych szkół zawodowych. Kwota 4,87 mln zł ma być dotacją dla Polskiej Agencji Prasowej.

Czerniawski złożył w swoim imieniu 3 poprawki do budżetu. Poseł chce m.in., aby ponad 101 mln zł ze środków specjalnych przeznaczyć na zmniejszenie deficytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KFP nie mogła uwzględnić planu Hausnera w pracach nad budżetem