KG chce grać o Gdańsk także z Orlenem

Paweł Janas
opublikowano: 10-12-2002, 00:00

Konsorcjum Gdańskie ma dziś wysłać do Nafty Polskiej pismo z propozycją, by w grupie firm, które miałyby z nim kupić Rafinerię Gdańską obok Łukoila, znalazł się też Polski Koncern Naftowy Orlen.

Konsorcjum Gdańskie (KG), które w ubiegłym tygodniu zaskoczyło rynek informacjami o złożeniu wspólnej oferty z rosyjskim koncernem Łukoil na zakup 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej, podjęło ostatnio nową grę. Firma chce dzisiaj wysłać do Nafty Polskiej list z propozycją by Łukoil objął w KG 51 proc. udziałów, a jednocześnie by Nafta Polska zaprosiła do udziału w tym konsorcjum PKN Orlen. Zarząd KG proponuje, by Orlen objął w nim co najmniej 25 proc. akcji.

Potencjalny partner KG zachowuje dystans wobec tych planów.

— KG nie może składać oferty, bo wyłączność na jej zaprezentowanie ma PKN i Rotch Energy. Nie będziemy komentowali tej propozycji— mówi Krzysztof Rogala, rzecznik prasowy Orlenu.

Nafta Polska również uważa, że KG nie jest uczestnikiem przetargu.

— Nowe firmy mogłyby się wejść do gry tylko, gdyby przetarg z obecnymi uczestnikami nie przyniósł rozstrzygnięcia. Poza tym trzeba pamiętać, że w ubiegłym roku Konsorcjum Gdańskie wycofało się z udziału w prywatyzacji Rafinerii — przypomina Krzysztof Mering, rzecznik Nafty Polskiej.

Zarząd KG twierdzi, że jego poprzedni szef Andrzej Szczęśniak podjął decyzję o wycofaniu się jednoosobowo, choć zgodnie ze statutem podpis mają składać dwie osoby.

W złożonej pod koniec listopada ofercie na zakup gdańskiej firmy, Konsorcjum Gdańskie zapewniało, że Łukoil pokryłby koszty zakupu rafinerii i wyłożyłby pieniądze na rozwój, a polskie firmy zrzeszone w KG zajęłyby się dystrybucją paliw. Teraz jednak Rosjanie są bardzo ostrożni w ocenie KG.

— Prowadziliśmy konsultacje z wieloma partnerami, w tym także z KG. Nasze stanowisko przedstawimy po 11 grudnia czyli po przedstawieniu oferty Rotcha i Orlenu. Wtedy też zdecydujemy, czy idziemy sami czy też z partnerem — zapowiada Siergiej Stankiewicz, główny analityk Łukoila w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KG chce grać o Gdańsk także z Orlenem