KGHM będzie negocjował w sprawie polityki wynagrodzeń

13-01-2012, 20:12

Zarząd KGHM Polska Miedź spotka się ze związkowcami w sprawie nowej polityki wynagrodzeń prawdopodobnie w pierwszej dekadzie lutego - poinformował prezes Herbert Wirth.

KGHM wciąż jeszcze analizuje opcję zwiększenia udziałów w projekcie KGHM Ajax, a kwestia posiłkowania się długiem przy dalszych inwestycjach nie była jeszcze przedmiotem dyskusji z radą nadzorczą i na razie są to luźne, dalekosiężne pomysły.

"Najpierw musimy przedyskutować z radą nadzorczą całą politykę wynagrodzeń. Po raz pierwszy chcemy to robić w perspektywie pięcioletniej i będę przekonywał radę nadzorczą do pewnych działań, ale nie będzie to związane z jakimiś podwyżkami, a z uporządkowaniem pewnych rzeczy" - powiedział PAP Wirth.

"Mamy trzy projekty, które zostały omówione z naszymi doradcami i generalnie dotyczą one relacji pracowniczych" - dodał.

Powiedział, że szczegóły najpierw muszą poznać związkowcy.

"Myślę, że takie spotkanie nastąpi w pierwszej dekadzie lutego" - powiedział PAP Wirth.

Związkowcy na razie jeszcze nie są w stanie określić, jakich będą oczekiwali podwyżek.

"Od trzech lat nie było w ogóle rewaloryzacji stawek osobistego zaszeregowania. Trudno mi powiedzieć, czego będziemy oczekiwali, bo do tego potrzeba analiz. (...) Dopiero po analizie materiałów, które są nam wysyłane w trakcie negocjacji, podejmujemy decyzje co do wielkości podwyżki" - powiedział PAP Józef Czyczerski, przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność, jednego z największych związków pracowniczych w KGHM.

Według wcześniejszych informacji zarząd KGHM miał w styczniu podjąć negocjacje ze związkowcami na temat płac, a prasa informowała, że zarząd nie wyklucza możliwości podniesienia podstawowej stawki wynagrodzeń.

19 stycznia ma odbyć walne zgromadzenie KGHM, na którym ma być omawiany m.in. punkt o zmianach w radzie nadzorczej, a także punkt o skupie nie więcej niż 10 proc. akcji własnych za nie więcej niż 3 mld zł. Najbliższe, po walnym, posiedzenie rady nadzorczej KGHM ma odbyć się 27 stycznia.

Wirth nie chciał komentować najnowszego projektu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, w którym resort finansów podtrzymał wielkość wpływów do budżetu na poziomie ok. 1,8 mld zł w 2012 roku, ale nieco złagodził formułę stawki podatkowej, zmniejszając minimalną stawkę podatku do poziomu 0,5 proc. średniej ceny miedzi (wobec wcześniejszej stawki 1 proc.) oraz zmniejszając maksymalną stawkę podatku w przypadku miedzi do 16.000 zł/t (wobec wcześniejszych 20.000 zł/t).

"Nie będę nic komentował w tej sprawie" - powiedział PAP Wirth.

Pytany o to, czy KGHM podjął już decyzję w sprawie ewentualnego zwiększenia udziałów w KGHM Ajax, w którym ma 51 proc., prezes Wirth odpowiedział: "Jeszcze nie podjęliśmy decyzji i jest to szczegółowo analizowane. Mamy na to czas i wykorzystujemy to, co jest w zapisie umowy".

Prezes pytany, czy KGHM rozważa lub podjął jakieś decyzję odnoście finansowania inwestycji np. poprzez emisję obligacji, odpowiedział: "Taka kwestia, odnośnie szukania możliwości posiłkowania się długiem, prawdę powiedziawszy jeszcze nawet nie stanęła na radzie nadzorczej". Dodał, że są to na razie luźne, dalekosiężne pomysły.

Zgodnie z umową joint venture z Abacus Mining and Exploration zawartą 12 października 2010 r., KGHM ma 90 dni na podjęcie decyzji o kontynuowaniu projektu i realizacji opcji powiększenia udziału w spółce KGHM Ajax Mining Inc. z 51 proc. do 80 proc. za kwotę nie większą niż 35 mln USD. Skorzystanie z prawa opcji przez KGHM miało być możliwe po opublikowaniu bankowego studium wykonalności.

KGHM podał 21 grudnia 2011 roku, że prace nad bankowym studium wykonalności projektu Ajax zostały zakończone i nakłady inwestycyjne projektu są szacowane na 795 mln USD. W przypadku podjęcia decyzji o wejściu w fazę inwestycyjną projekt Ajax byłby w 50 proc. sfinansowany kredytem, a większość nakładów inwestycyjnych byłaby w latach 2013-2014. Termin oddania kopalni do eksploatacji określono na 2015 rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM będzie negocjował w sprawie polityki wynagrodzeń