KGHM czeka na pierwszego prezesa z konkursu

ES
opublikowano: 11-03-2008, 00:00

Menedżerowie mogą szykować CV. Jutro rada KGHM powoła komisję konkursową, która wyłoni szefa najpotężniejszej spółki skarbu państwa.

Menedżerowie mogą szykować CV. Jutro rada KGHM powoła komisję konkursową, która wyłoni szefa najpotężniejszej spółki skarbu państwa.

Komu posadę za 40 tys. zł miesięcznie? KGHM czeka na prezesa po raz pierwszy w historii wyłonionego w konkursie. Jutro w Lubinie zbierze się rada spółki, która zatwierdzi jego warunki. Kandydatom na szefa najpotężniejszej spółki z udziałem skarbu państwa nie ustawia się wysoko poprzeczki.

Aby zarządzać koncernem, nie trzeba mieć wykształcenia związanego z branżami górniczą i hutniczą. Kandydaci mogą być ekonomistami czy prawnikami. Mile widziana jest znajomość języka obcego, ale brak certyfikatu potwierdzającego nie jest przeszkodą.

— Ideą zmian zasad wyboru szefów spółek z udziałem skarbu państwa jest nie tylko odpolitycznienie zarządów, ale też otwarcie na menedżerów z dorobkiem zawodowym, którzy zagwarantują sprawne funkcjonowanie firmy — mówi Tomasz Misiak (PO), szef senackiej Komisji Gospodarki Narodowej.

Jak oceniają to analitycy?

— Jeśli prezes ma być wyłoniony w konkursie, stawiałbym na ekonomistę lub inżyniera z doświadczeniem, znajomością rynków kapitałowych lub dorobkiem zawodowym zdobytym za granicą — mówi Grzegorz Lityński, KBC Securities.

— Moim zdaniem, najlepszy będzie sprawny menedżer z dużym doświadczeniem w negocjacjach ze związkami zawodowymi — uważa Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Członkowie rady wybiorą też spośród siebie trzy osoby do komisji konkursowej, która wy-łoni najlepszych kandydatów. Prezes zostanie wybrany w głosowaniu. Konkurs zostanie ogłoszony niezwłocznie po środowej radzie. Komisja poczeka na kandydatury od dwóch do czterech tygodni. Nowego prezesa poznany w kwietniu.

14

Z tyloma centralami związkowymi i 45 organizacjami zakładowymi musi się zmagać prezes KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ES

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu