KGHM: Doradca inwestycyjny dla Dialogu będzie wybrany w maju

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-05-2005, 16:23

KGHM Polska Miedź SA w maju chce wybrać doradcę inwestycyjnego dla zależnej od niego Telefonii Dialog. Także w maju rada nadzorcza KGHM ma podjąć decyzję co chciałaby zrobić z posiadanym przez koncern pakietem akcji Polkomtela - poinformował w czwartek PAP wiceprezes KHGM Andrzej Szczepek.

KGHM Polska Miedź SA w maju chce wybrać doradcę inwestycyjnego dla zależnej od niego Telefonii Dialog. Także w maju rada nadzorcza KGHM ma podjąć decyzję co chciałaby zrobić z posiadanym przez koncern pakietem akcji Polkomtela - poinformował w czwartek PAP wiceprezes KHGM Andrzej Szczepek.

"W maju wybrany zostanie doradca inwestycyjny Dialogu spośród kilku firm, do których skierowano oferty" - powiedział Szczepek.

KGHM od dłuższego czasu planuje sprzedaż Telefonii Dialog. Jeden z ostatnio rozważanych wariantów zakładał połączenie tego operatora z należącym do PSE Exatelem.

W połowie grudnia 2004 roku Dialog i Exatel podpisały umowę o współpracy strategicznej. Wówczas wiceprezes PSE Piotr Rutkowski zapowiedział, że podpisanie umowy o współpracy może być wstępem do integracji obu spółek.

Zainteresowanie kupnem Dialogu wielokrotnie zgłaszała Netia. Jednak do tej pory KGHM nie podjął decyzji, czy sprzeda akcje Dialogu.

Szczepek poinformował, że również w maju KGHM zajmie stanowisko dotyczące swojego udziału w Polkomtelu. Zarząd KGHM ma przedstawić 30 maja radzie nadzorczej spółki analizę przedtransakcyjną.

"Będzie to prezentacja wszystkich możliwych wariantów. Z nich wybierzemy i zarekomendujemy radzie te, które będą najlepsze dla KGHM. Skłaniamy się w kierunku rozsądnej maksymalizacji wartości wyjścia. Nie wykluczamy możliwości wprowadzenia Polkomtela na giełdę" - powiedział Szczepek.

"Należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy sami. Ważne jest wspólnie działanie wszystkich polskich akcjonariuszy"  - dodał.

W połowie grudnia 2004 roku polscy akcjonariusze Polkomtela podpisali porozumienie o wprowadzeniu akcji spółki na GPW nie później niż do 30 września 2005 roku. Termin podpisanego w grudniu porozumienia upłynął 21 kwietnia i nie wiadomo, czy zostało ono przedłużone.

Ponadto do zmian w statucie umożliwiających upublicznienie wymagana była zgoda zagranicznych akcjonariuszy.

Według wcześniejszych informacji, zagraniczni akcjonariusze Polkomtela - Vodafone i TDC - deklarują, że zrezygnują z przysługującego im prawa pierwokupu pod warunkiem, że będą mogli objąć pakiet kontrolny akcji Polkomtela.

Najwięksi polscy akcjonariusze Polkomtela to KGHM, PKN Orlen - posiadający po 19,61 proc. akcji spółki oraz grupa PSE z 17,56 proc. akcji. Oprócz tego po 19,61 proc. akcji spółki posiadają TDC A/S i Vodafone Americas Inc. Akcjonariuszem Polkomtela jest także Węglokoks SA, który ma 4 proc. jego akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane