KGHM: Fiasko rozmów związkowców z zarządem o wypłatach nagród

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-06-2006, 15:16
Obserwuj w MójPB:

Brakiem porozumienia zakończyły się w czwartek rozmowy między zarządem KGHM Polska Miedź SA, a związkami zawodowymi, w sprawie wypłaty pracownikom koncernu nagród za bardzo dobre wyniki, osiągane przez spółkę w 2006 roku.

Brakiem porozumienia zakończyły się w czwartek rozmowy między zarządem KGHM Polska Miedź SA, a związkami zawodowymi, w sprawie wypłaty pracownikom koncernu nagród za bardzo dobre wyniki, osiągane przez spółkę w 2006 roku.

"Spotkanie zakończyło się fiaskiem. Nadal, mimo jednolitej postawy większości związków zawodowych, zarząd KGHM odmawia dokonania wypłaty jednorazowej dodatkowej nagrody w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia dla wszystkich pracowników KGHM", napisali w czwartkowym komunikacie członkowie ZZPPM.

Spór zbiorowy z zarządem o wypłatę nagród prowadzi już Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM). W czwartek wejściem w spór zbiorowy zagroził Związek Zawodowy Pracowników Dołowych (ZZPD). Poinformował o tym PAP Piotr Trempała, szef tej organizacji.

ZZPD zagroził rozpoczęciem sporu zbiorowego, jeżeli do 7 lipca zarząd nie wypłaci żądanej nagrody za wyniki w tym roku. Podobnie jak ZZPPM, związek ten wysunął także postulat dokapitalizowania i oddłużenia spółek grupy kapitałowej. - Zarząd chce uzależnić przyznanie nagród od zgody związków na dokonanie skrajnie niekorzystnych dla pracowników zmian w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracyö - powiedział PAP wiceprzewodniczący ZZPPM Leszek Hajdacki .

Wyjaśnił, że chodzi o zmiany w układzie zbiorowym, które oznaczałyby zrzeczenie się części składników wynagrodzenia (deputat węglowy) oraz uzależnienia innych elementów pensji od panującej na rynku miedzi koniunktury i od zysku osiąganego przez koncern.

Również w komunikacie Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność działającej w KGHM napisano, że związek stanowczo nie zgadza się na zaproponowane przez zarząd rozwiązania.

Jak poinformował w czwartek Mieczysław Piotrowski, rzecznik prasowy spółki, zarząd jest zdania, że ewentualna wypłata nagród powinna wynikać z systemowych rozwiązań, wprowadzonych poprzez nowelizację zakładowego układu zbiorowego pracy. äPorozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń w 2006 roku, zawarte ze wszystkimi związkami zawodowymi 8 lutego tego roku, zostało przez zarząd spółki w pełni zrealizowaneö ľ podkreślono w komunikacie KGHM.

- W opinii związkowców znakomita koniunktura na rynku miedzi upoważnia zarząd do podjęcia decyzji, która wykracza poza wielkość zapisaną w porozumieniu z 8 lutego. Do propozycji renegocjacji tego porozumienia, zarząd ma odnieść się 30 czerwca, bo na ten dzień zaplanowano kolejne spotkanie ze związkowcami - powiedział Mieczysław Piotrowski.

ZZPPM stwierdził, że w dniach 28 - 30 czerwca. w oddziałach KGHM będzie referendum strajkowe.

W 2005 roku średnia pensja w KGHM wyniosła 6,5 tys. zł, podczas gdy rok wcześniej 5,5 tys. zł, a w 2003 roku niecałe 5,2 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane