KGHM i PGNiG mogą zakończyć negocjacje ws. dostaw gazu do końca 2007 r.

ISB
06-08-2007, 16:26

KGHM Polska Miedź, który poprzez swoją spółkę zależną prowadzi rozmowy z  Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) w sprawie dostaw gazu, liczy na zakończenie negocjacji do końca 2007 roku, poinformował w poniedziałek prezes miedziowej firmy Krzysztof Skóra.

"Rozmowy trwają. Myślę, że do końca 2007 roku zakończymy negocjacje [w sprawie kontraktu wieloletniego na dostawę gazu - przyp. ISB]" - powiedział Skóra w poniedziałek podczas konferencji prasowej. Dodał, że w imieniu KGHM rozmowy prowadzi spółka zależna Energetyka.

KGHM i PGNiG podpisały wstępne porozumienie w sprawie wieloletnich dostaw gazu do elektrociepłowni w KGHM w 2003 roku.

KGHM deklarował w grudniu, że przeznaczy kwotę rzędu 400 mln zł na zwiększenie mocy energetycznych w spółce, tak, aby pokrywać swoje zapotrzebowanie w 40% wobec 15% obecnie. Nowe moce mają bazować na paliwie gazowym, a projekt ma być ukończony w 2009 lub 2010 roku.

Ostatnio KGHM poinformował, że planuje zainwestować w obszarze energetyki 1,4 mld zł, jednak kwota ta uwzględniała inwestycję w Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

W październiku 2005 roku KGHM wybrał doradcę finansowego do zorganizowania finansowania oraz wykonawcę prac związanych z projektem budowy nowych źródeł energetycznych opartych na gazie.

KGHM planował wtedy zbudować do 2008 roku dwie elektrownie na gaz ziemny za ok. 480 mln zł (według zapowiedzi z 2003 roku). Elektrownie zużywałyby rocznie od 500 do 700 mln m. sześc. gazu i zapewniałyby KGHM około 80% energii elektrycznej użytkowanej przez koncern.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KGHM i PGNiG mogą zakończyć negocjacje ws. dostaw gazu do końca 2007 r.