KGHM ma miliardy na przejęcia poza Polską

GRA
opublikowano: 01-02-2011, 00:00

To już oficjalne: miedziowa firma chce w tym roku zarobić ponad 8 mld zł. Na inwestycje kapitałowe ma aż 9 mld zł.

To już oficjalne: miedziowa firma chce w tym roku zarobić ponad 8 mld zł. Na inwestycje kapitałowe ma aż 9 mld zł.

Rada nadzorcza miedziowej firmy zatwierdziła wczoraj budżet na ten rok. Prognoza zysku netto mówi o oszałamiającej kwocie 8,34 mld zł, co jest zgodne z nieoficjalną informacją, która przeciekła na rynek w zeszłym tygodniu. Jeśli plan się powiedzie, będzie to najwyższy zysk osiągnięty kiedykolwiek przez polską spółkę.

Na tę kwotę złożą się jednak dwa elementy: wynik z handlu miedzią i wynik osiągnięty na planowanej sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych, czyli akcji Polkomtela (operator sieci Plus) i Dialogu (ta transakcja nie da jednak zysku — wyceny firmy są niższe od jej wartości w księgach KGHM-u).

— Szacuję, że sprzedaż Polkomtela może dołożyć do zysku netto KGHM 2-2,2 mld zł. Reszta to działalność podstawowa — mówi Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

W budżecie KGHM oszałamia również kwota, którą zarząd przeznaczy na inwestycje kapitałowe — aż 9 mld zł.

— Najistotniejszą pozycją w ramach zakładanych inwestycji kapitałowych jest nabycie zagranicznych, niskokosztowych aktywów zasobowych — głosi komunikat.

W zeszłym roku KGHM kupił złoże w Kanadzie, na wstępnym etapie rozpoznania, za 100 mln zł. Kwota 9 mld zł wskazuje, że chce się rozglądać również za istniejącymi firmami, które będzie przejmować np. wspólnie z innym inwestorem. To zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa Herberta Wirtha.

Zdaniem Krzysztofa Kaczmarczyka, analityka Credit Suisse, w prognozie zaskakuje wysoki jednostkowy koszt produkcji miedzi z wsadów własnych — sięga 12,6 tys. zł/t. (w szacunkach na 2010 r., skorygowanych we wrześniu, KGHM szacował ten koszt na poziomie 13,46 tys. zł/t).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM ma miliardy na przejęcia poza Polską