KGHM na inwestycje w ciągu 5 lat przeznaczy 4 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-09-2005, 20:34

W ciągu pięciu najbliższych lat wydatki KGHM Polska Miedź SA na inwestycje wyniosą blisko 4 mld zł - powiedział w sobotę w Lubinie prezes koncernu Marek Szczerbiak.

W ciągu pięciu najbliższych lat wydatki KGHM Polska Miedź SA na inwestycje wyniosą blisko 4 mld zł - powiedział w sobotę w Lubinie prezes koncernu Marek Szczerbiak.

    "Podjęliśmy się realizacji tak dużych inwestycji, jak m.in. budowa pieca zawiesinowego, budowa elektrowni, wprowadzenie hydrotransportu. Zapadła też decyzja o budowie rafinerii ołowiu w Hucie Miedzi Legnica. Wydatki inwestycyjne spółki w ciągu 5 lat wyniosą prawie 4 mld zł" - poinformował prezes koncernu.

    Podczas III Festynu Polskiej Miedzi, który odbywa się w Lubinie, Marek Szczerbiak podkreślił, że ten rok zapowiada się na rekordowy w historii KGHM i to zarówno pod względem produkcji, jak i zysku netto.

    Zarząd KGHM 30 sierpnia tego roku przyjął korektę budżetu na 2005 rok zakładając w nim, że spółka osiągnie w tym czasie zysk netto w wysokości 1 mld 920 mln zł. Wyższa prognoza to m.in. efekt korzystniejszych od wcześniej zakładanych notowań metali.

    "Mieliśmy bardzo dobry 2004 rok, a rok 2005 zapowiada się nieporównanie lepiej. Spodziewamy się zysku netto na poziomie ok. 2 mld zł i jest to kwota ogromna, której w historii Polskiej Miedzi nie było" - stwierdził prezes.

    Według szefa koncernu, najbliższe dwa lata będą dobre dla KGHM, natomiast przyszłe będą procentowały tymi inwestycjami, które są obecnie realizowane.

    Prezes zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędą się negocjacje ze związkami zawodowymi działającymi w spółce w sprawie wysuwanych przez nie postulatów finansowych. 23 sierpnia tego roku Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM), którego szefem jest poseł SLD Ryszard Zbrzyzny, zgłosił żądania wypłaty nagrody za bardzo dobre wyniki produkcyjne i ekonomiczne, oraz postulaty indywidualnych przeszeregowań pracowniczych oraz doinwestowania spółek grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź SA.

    Przedstawiciele ZZPPM w przypadku niespełnienia postulatów zagrozili wszczęciem sporu zbiorowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane