KGHM nadaje ton dzisiejszej sesji

Kamil Zatoński
30-05-2008, 10:50

Walory miedziowego koncernu, przy lekkim wsparciu Pekao, Lotosu i Biotonu, podniosły wartość WIG20 w okolice poziomu 2930 pkt (+0,8 proc.). Obroty są jednak niewielkie, a pod kreską pozostaja indeksy małych i średnich firm.

Liderem wśród największych spółek jest dziś KGHM, drożejący o prawie 2,4 proc. zdecydowanie największych obrotach wśród spółek z WIG20. Skalą wzrostów wyróżnia się też Bioton, ale jego wpływ na wartość indeksu jest śladowa. Firma wreszcie uruchomiła fabrykę w Rosji. Ma ona zwiększyć sprzedaż spółki na tamtejszym rynku, gdzie preferowane są ponoć rodzime podmioty.

O 3,6 proc. rośnie Lotos, którego kurs wspiera podniesienie wyceny przez analityków UBS (z 45 do 50 zł).

Tymczasem indeksy małych i średnich spółek dość szybko po otwarciu zeszły pod kreskę,ale wraz z poprawą nastrojów na całym rynku, straty (widoczne zwłaszcza na mWIG40), zostały w dużym stopniu odrobione. Na wartości dawnego MidWIG najbardziej ciążą dziś Kęty. Grajewo traci mniej, niż po otwarciu, bo inwestorzy chyba już przełknęli gorzką pigułkę w postaci braku rekomendacji zarządu w sprawie wypłaty dywidendy.

Najmocniej w gronie średniaków rośnie wycena Mostostalu-Export.  To pokłosie zawarcia zapowiadanej już transakcji sprzedaży akcji Instalu Lublin. Spółka zaksięguje dzięki temu ponad 18 mln zł zysku brutto. Akcje samego Instalu zyskują niespełna 1 proc., natomiast BBI Capital – który w ostatnich dniach uzupełnił portfel o pakiety akcji Forte, Instalu i Mediatela – spadaja o 0,8 proc.

O 2 proc. rośnie wycena JW Construction. Spółka zamierza skupić akcje własne i wypłacić akcjonariuszom dywidendę. To forma rekompensaty za bolesne spadki, trwające od momentu ubiegłorocznego IPO (kurs spadł o prawie 70 proc.). „Parkiet” cytuje głównego akcjonariusza spółki, Józefa Wojciechowskiego, który zapewnia, że w ostatnim okresie spółka odnotowała wzrost sprzedaży mieszań. Schodzi ich ponoć od 5 do 10 dziennie. Wczoraj firma przedstawiła raport roczny. Wbrew oczekiwaniom, korekta wyniku netto z powodu wycofania się z umowy jednego z dużych kontrahentów była symboliczna.

Inny deweloper – Warimpex – już uchwalił buy back. W ciągu 30 miesięcy spółka może skupić do 10 proc. kapitału. Akcje mogą być nabywane w przedziale 3-12 EUR (10,1-40,6 zł). Dziś cena akcji firmy nie zmienia się i wynosi 23,99 zł.

Gracze realizują zyski z akcji New World Resources. Górnicza spółka zaraportowała przed sesją 64 proc. wzrost przychodów w pierwszym kwartale (do 523 mln EUR) i 339 proc. wzrost zysku netto do 117,8 mln EUR. Dużo lepsze wyniki to przede wszystkim konsekwencja wyższych cen węgla. Sama jego produkcja wzrosła bowiem tylko 9 proc. r/r.

Po asymilacji 900 mln praw do akcji, kurs walorów Sanwilu spada o 10 proc. do 0,09 zł. To dokładnie tyle, na ile wczoraj na zamknięciu wyceniano PDA. W opublikowanym wczoraj raporcie rocznym spółki, biegły rewident zwrócił uwagę na niepełne zastosowanie przez spółkę jednego z MSR-ów, dotyczącego utraty wartości aktywów. Chodzi o dokonany w ub. r. odpis aktualizujący majątek trwały (przywrócone do użytkowania maszyny), który jednorazowo (i niegotówkowo) zwiększył zysk brutto spółki o 6,1 mln zł. Biegły nie wyjaśnił swoich zastrzeżeń, przedstawił tylko stanowisko zarządu, z którego wynika, że gdyby wspomniany MSR został zastosowany w pełni, spółka musiałaby odnieść 2,8 mln zł w kapitały własne i w efekcie o tę kwotę obniżony zostałby wynik finansowy za ubiegły rok. Przypomnijmy – Sanwil miał w ub. r. 7,2 mln zł zysku netto, przy 47 mln zł przychodów.


 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM nadaje ton dzisiejszej sesji