KGHM nie pozwolił na wzrost WIG20

03-01-2007, 17:19

Szybko potwierdzają się obawy o negatywny wpływ kursu KGHM na zachowanie giełdowych indeksów, zwłaszcza WIG20.

Szybko potwierdzają się obawy o negatywny wpływ kursu KGHM na zachowanie giełdowych indeksów, zwłaszcza WIG20.

Miedziowy kombinat pogłębił złą passę i najwyraźniej dąży do poziomu cenowego sprzed pół roku. Posiadacze akcji nie tylko lubińskiego przedsiębiorstwa, ale także pozostałych spółek powinni trzymać kciuki, by nie doszło do przełamania poziomu 81,5 zł z pechowej sesji 13 czerwca.

Na razie inwestorzy pozostałych dziewiętnastu komponentów WIG20 trzymają nerwy na wodzy. To dobry sygnał. W przeszłości bowiem niejednokrotnie bywało tak, że KGHM dyktował tempo pozostałym składnikom prestiżowego indeksu. Teraz tak nie jest, choć głębokiemu spadkowi kursu jednego z czołowych producentów miedzi na świecie towarzyszą niepokojąco duże obroty.

Wygląda na to, że akcjonariusze większości spółek wierzą w wystąpienie „efektu stycznia”, do którego wstępem była udana pierwsza sesja roku. I najwyraźniej nie zamierzają rezygnować z dużych zysków tylko dlatego, że tanieje KGHM. W wierze o czekających ich zyskach na początku nowego roku akcjonariuszy utwierdzić może bardzo dobry początek pierwszej tegorocznej sesji na Wall Street.

Indeksy poszły ostro w górę. Znaczących wzrostów doświadczają zwłaszcza spółki technologiczne. Jeśli sesja w USA zakończy się nowymi rekordami, może to przyćmić wpływ KGHM na indeks blue chipów. Póki jednak co, inwestorzy muszą pogodzić się niewielkim 0,15-proc. spadkiem tego indeksu. Nie zmienia on jednak generalnie pozytywnego obrazu całego rynku. Nadal w lepszej sytuacji znajdują się posiadacze akcji.

Akcje KGHM staniały o 4,1 proc. i kosztują 83,5 zł. Do czerwcowego dołka droga już niedaleka. By go wyrównać kurs musi spaść o kolejne 2,4 proc. Trzeba się przygotować na taką ewentualność, bo na presję sprzedających wskazuje środowy wzrost obrotów o 120 proc. Handel podsumowano na ponad 211 mln zł wobec 96 mln zł dzień wcześniej.

Od ostatniego lokalnego szczytu 106,1 zł z 5 grudnia kurs KGHM spadł już o ponad 21 proc. Od rekordu wszechczasów 135 zł ustanowionego 11 maja, inwestorzy stracili blisko 40 proc. zainwestowanego kapitału. Powód jest jeden i ciągle ten sam – taniejąca miedź. Jakby tego było mało, KGHM wypłaci pracownikom 100 mln zł nagrody z zysków za 2006 r., o czym jako pierwszy poinformował portal Pb.pl

WIG20 w górę próbowały ciągnąć mniejsze komponenty – BZ WBK, TVN i Polimex, które zyskały na wartości w granicach 2,6-4,0 proc. Na niewiele się to jednak zdało, bo nie miały wsparcia gigantów. Najlepiej z ich grona wypadł PKN Orlen z 0,6-proc. wzrostem przy 137-mln obrotach. Niewiele mniej zyskały PKO BP i Pekao SA, lecz przy dużo mniejszej aktywności inwestorów. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KGHM nie pozwolił na wzrost WIG20