KGHM nie pozwolił na wzrost WIG20

Artur Szymański
opublikowano: 04-01-2007, 00:00

Szybko potwierdzają się obawy o negatywny wpływ kursu KGHM na zachowanie giełdowych indeksów, zwłaszcza WIG20. Notowania miedziowego kombinatu pogłębiły złą passę i najwyraźniej dążą do poziomu cenowego sprzed pół roku. Posiadacze akcji — nie tylko lubińskiego przedsiębiorstwa, ale także pozostałych spółek — powinni trzymać kciuki, by nie doszło do przełamania poziomu 81,5 zł z pechowej sesji 13 czerwca.

Na razie inwestorzy pozostałych dziewiętnastu spó- łek z WIG20 trzymają nerwy na wodzy. To dobry sygnał. W przeszłości bowiem wielokrotnie KGHM dyktował tempo pozostałym składnikom prestiżowego indeksu. Teraz tak nie jest, choć głębokiemu spadkowi kursu jednego z czołowych producentów miedzi na świecie towarzyszą niepokojąco duże obroty. Wygląda na to, że akcjonariusze większości spółek wierzą w wystąpienie „efektu stycznia”, do którego wstępem była udana pierwsza sesja roku. I najwyraźniej nie zamierzają rezygnować z dużych zysków tylko dlatego, że tanieje KGHM.

Wiarę polskich inwestorów w zyski na początku nowego roku utwierdzał bardzo dobry początek środowej sesji na Wall Street. Indeksy poszły ostro w górę. Znaczących wzrostów doświadczają zwłaszcza spółki technologiczne. Jeśli sesja w USA zakończy się nowymi rekordami, może to przyćmić wpływ KGHM na indeks blue chipów. Na razie jednak inwestorzy muszą pogodzić się z niewielkim, 0,15-procentowym spadkiem tego indeksu. Nie zmienia on jednak generalnie pozytywnego obrazu całego rynku. Nadal w lepszej sytuacji znajdują się posiadacze akcji.

Walory KGHM staniały o 4,1 proc. i kosztują 83,5 zł. Do czerwcowego dołka droga już niedaleka. By go wyrównać, kurs musi spaść o kolejne 2,4 proc. Trzeba się przygotować na taką ewentualność, bo na presję sprzedających wskazuje środowy wzrost obrotów o 120 proc. Wartość handlu wyniosła ponad 211 mln zł, wobec 96 mln zł dzień wcześniej. Od ostatniego lokalnego szczytu 106,1 zł z 5 grudnia kurs KGHM spadł już o ponad 21 proc. Od rekordu wszech czasów, ustanowionego 11 maja (135 zł), inwestorzy stracili blisko 40 proc. zainwestowanego kapitału. Powód jest jeden i ciągle ten sam — taniejąca miedź. Jakby tego było mało, KGHM wypłaci pracownikom 100 mln zł nagrody z zysków za 2006 r., o czym pierwszy poinformował portal pb.pl.

WIG20 w górę próbowały ciągnąć mniejsze spółki — BZ WBK, TVN i Polimex Mostostal, które zyskały na wartości od 2,6 do 4,0 proc. Na niewiele się to jednak zdało, bo nie miały wsparcia gigantów. Najlepiej z ich grona wypadł PKN Orlen z 0,6-procentowym wzrostem. Niewiele mniej zyskały PKO BP i Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM nie pozwolił na wzrost WIG20