KGHM: niewielki wzrost przychodów i wzrost rentowności w III kw.

PAP, KZ
opublikowano: 14-11-2017, 19:44

Mimo stosunkowo niewielkiego wzrostu przychodów Grupy KGHM Polska Miedź, wyraźnie widać wzrost rentowności naszych kluczowych segmentów działalności - powiedział prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki, komentując wyniki firmy w III kwartale tego roku. Kurs jednak mocno spada.

Jak podano we wtorkowym komunikacie spółki, przychody firmy ze sprzedaży wyniosły w III kw. br. 4,774 mld zł w porównaniu z 4,685 mld zł w analogicznym okresie ub.r. (wzrost o + 1,9 proc.).

"Pomimo stosunkowo niewielkiego wzrostu przychodów Grupy KGHM Polska Miedź S.A., spowodowanego koniecznością budowy zapasów produktów do wypełnienia naszych kontraktowych zobowiązań w ostatnim kwartale tego roku, wyraźnie widać wzrost rentowności naszych kluczowych segmentów działalności" - zaznaczył, cytowany we wtorkowym komunikacie, Domagalski-Łabędzki.

Jak dodał, "częściowo jest to efektem dalszej poprawy otoczenia rynkowego przekładającej się na notowania miedzi, z drugiej natomiast strony – naszych wysiłków w uporządkowanie sytuacji aktywów zagranicznych, w szczególności kopalni Sierra Gorda" – powiedział prezes KGHM Polska Miedź.

Jak podała spółka, nastąpił wzrost skonsolidowanych przychodów o 2 proc. r/r w III kwartale br.

"Grupa KGHM Polska Miedź odnotowała stabilny rok do roku poziom produkcji miedzi płatnej w trzecim kwartale (-0,4 proc.) w efekcie wzrostu produkcji Sierra Gorda o 14 proc., co skompensowało niewielkie spadki w KGHM Polska Miedź (-1,5 proc.) i KGHM International (-0,8 proc.) – głównie w wyniku niepełnych mocy przerobowych Huty Miedzi Głogów I związanych z wczesną fazą eksploatacji nowego pieca zawiesinowego oraz eksploatacji gorszej jakościowo rudy w Kopalniach Sudbury w KGHM International" - czytamy w komunikacie.

Według przedstawionych danych w porównaniu do II kwartału br. produkcja w Grupie wzrosła o 1,2 proc. "Konieczność zmiany sekwencji wydobycia w kopalni Sierra Gorda w trzecim kwartale przełożyła się na eksploatację części złoża o niższej zawartości molibdenu i produkcję tego metalu na poziomie tylko 3,4 mln funtów (dla 55 proc. udziałów), co nadal stanowi wzrost o 38 proc. r/r, ale znacznie poniżej wyniku osiągniętego w drugim kwartale" - zaznaczono.

Jak wskazano, sprzedaż miedzi niższa o 12 proc. r/r w trzecim kwartale, przy stabilnej produkcji, jest efektem "konieczności zbudowania zapasu walcówki na czas przestoju HM Cedynia w czwartym kwartale (ok. 10 tys. ton) oraz produkcji 4,5 tys. ton miedzi z powierzonego koncentratu, która nie jest produkcją na sprzedaż".

Skonsolidowany wynik netto wyniósł w trzecim kwartale 605 mln zł i był o ponad 80 proc. wyższy niż rok wcześniej.  

Notowania wyraźnie jednak spadają, a analitycy Trigon DM oceniają wyniki negatywnie, głównie ze względu na słabą sprzedaż KGHM i problemy w Sierra Gorda, związane z produkcją molibdenu.

- Całoroczna wielkość produkcju jest zaburzona bardzo dobrymi wynikami produkcyjnymi w II kwartale 2017. Spadek produkcji w trzecim kwartale wyniósł 58 proc. kw/kw i naszym zdaniem nie będzie wyższy w  czwartym kwartale. Wyniki Sierra Gorda (89 mln USD EBITDA) były pod wpływem bardzo wysokiej sprzedaży molibdenu z zapasu – jest to naszym zdaniem efekt jednorazowy. Produkcja molibdenu bardzo słaba, miedź stabilnie - dodają analitycy.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy