KGHM: pięć startupów w konkursie Scale UP

  • PAP
opublikowano: 20-04-2018, 13:15
aktualizacja: 20-04-2018, 13:15

KGHM Polska Miedź wybrała pięć startupów w konkursie Scale UP, które opracowały nowoczesne rozwiązania dla miedziowej spółki. W piątek podsumowano drugą edycję konkursu Scale UP realizowanego w ramach rządowego programu Start in Poland.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Projekt Scale UP realizowany jest przez KGHM od grudnia 2016 r. Partnerami miedziowej spółki w tym przedsięwzięciu są: KGHM Cuprum oraz MIT Enterprise Forum Poland.

Konkurs Scale UP prowadzony jest w ramach rządowego programu Start in Poland. Celem przedsięwzięcia jest połączenie potencjału młodych, polskich firm technologicznych z wiedzą, doświadczeniem oraz zasobami dużych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa. Realizacji projektu, na który Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczyła ponad 58 mln zł, podjęło się dziesięć podmiotów, w tym partnerstwo z udziałem KGHM.

W piątek w siedzibie KGHM zaprezentowano startupy, które opracowały w ramach konkursu najciekawsze rozwiązania. To – jak podało biuro prasowe KGHM – innowatorzy z Drying Process, LGM, Instytutu Formy, AliaTechnics i Hospicare. Firmy opracowały nowoczesne technologie na potrzeby KGHM. Swoje technologie będą także prezentować uczelni technicznej Massachusetts Institute of Technology – podano.

Zadaniem startupów biorących udział w konkursie było wypracowanie nowatorskich rozwiązań w czterech kluczowych dla KGHM obszarach: procesie wydobywczym i surowcowym, ochronie środowiska oraz zagospodarowaniu odpadów, technologiach energooszczędnych, a także automatyzacji, zarządzaniu i bezpieczeństwie procesów wydobywczych. Do udziału w konkursie zakwalifikowano 46 startupów.

Rafał Pawełczak, prezes zarządu oraz wiceprezes ds. rozwoju KGHM Polska Miedź, podkreślił, że specyfika działalności KGHM sprawia, że spóła jest pionierem w wielu dziedzinach. „Współpraca z ekspertami spoza organizacji to szansa na podniesienie efektywności oraz produktywności prowadzonej działalności. Zaprosiliśmy do współpracy polskie startupy, które poddaliśmy wyzwaniom związanym z przemysłem górniczym. Rozpoczęliśmy współpracę z 11 firmami. Efekty pracy najlepszych zespołów są odpowiedzią na rynkową niszę technologiczną” – powiedział Pawełczak.

Tomasz Olejarczyk szef KGHM Cuprum poinformował, że w ramach projektu Scale UP, startupy pracowały między innymi nad technologiami obniżenia kosztów suszenia przemysłowego, zużycia energii cieplnej, zwiększenia wydajności procesów wydobycia rudy, mobilnym budownictwie podziemnym czy nowymi materiałami magnetycznymi.

Na przykład firma AliaTechnics rozwija systemy pracujące w oparciu o pole magnetyczne. Rozwiązanie zaproponowane przez startup umożliwia redukcję kosztów operacyjnych i powstało z myślą o zastosowaniu w ciągu technologicznym Zakładów Wzbogacania Rud KGHM.

Z kolei spółka LGM podjęła współpracę z KGHM ZANAM w obszarze zwiększenia efektywności alternatorów w pompach używanych w kopalniach. Zwiększenie mocy zapewni większą mobilność urządzenia, zmniejszając przy tym koszty.

Zaś firma Drying Process opracowała rozwiązania dla nowo projektowanych i już istniejących suszarni. Wyniki testów przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych wykazały oszczędności w zużyciu energii na poziomie 25-37 proc. podczas suszenia koncentratu poflotacyjnego dzięki zastosowaniu pomp ciepła.

Startupy zakwalifikowane do projektu Scale UP mogły liczyć na dofinansowanie do 200 tys. zł oraz pomoc w postaci usług o wartości do 50 tys. zł. Początkujące firmy uzyskały również wsparcie branżowe w postaci opieki partnera biznesowego, dostępu do infrastruktury badawczo – rozwojowej, a także możliwość nawiązania współpracy z potencjalnym klientem.

Zwycięzcy projektu Scale Up, prowadzonego przez KGHM, jesienią w Massachusetts Institute of Technology zaprezentują opracowane rozwiązania inwestorom z USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu