KGHM podwaja inwestycje

Ewa Szczecińska
opublikowano: 18-03-2008, 00:00

Koniec zaciskania pasa w KGHM. Wzrosną wydatki, spadną zyski, a to w krótszym terminie może rozczarować akcjonariuszy.

Spółka obiecuje wydać 1,6 mld zł

Koniec zaciskania pasa w KGHM. Wzrosną wydatki, spadną zyski, a to w krótszym terminie może rozczarować akcjonariuszy.

1,6 mld zł — oto wielkość puli na inwestycje, jaką proponuje na ten rok zarząd giełdowego KGHM. Tak wynika z naszych informacji.

Rekordowo wysoki budżet inwestycyjny ma być zatwierdzony na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej, które odbędzie się 27 marca. Wszystko wskazuje na to, że odkładane do tej pory projekty ruszą z kopyta jeszcze w tej połowie roku. Ich lista jest długa.

— Zaniedbania inwestycyjne są ogromne. Nie ma tu mniej lub bardziej ważnych projektów, bo w mojej ocenie każdy jest niezbędny. Trzeba je szybko realizować — podkreśla Ryszard Kurek, członek rady nadzorczej KGHM i reprezentant Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM).

Na cenzurowanym

Według niego, w ubiegłym roku nie trzymano się zatwierdzonego harmonogramu prac inwestycyjnych. Przykład? Nie rozpoczęto budowy pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów.

— W zawieszeniu jest sprawa budowy elektrowni. Projekty energetyczne leżą w szufladzie, a mogły być rozpoczęte przynajmniej rok temu — dodaje Ryszard Kurek.

Z kolei nasze źródło z KGHM twierdzi, że poprzedni zarząd zaniedbał tzw. rozpoznanie, czyli prace przygotowujące do wydobycia rudy

— Poprzednie władze śrubowały zysk netto. Niestety, kosztem inwestycji — twierdzi nasz informator.

Krzysztofa Skóra, były prezes KGHM, odpiera te zarzuty. Jego zdaniem, kierowany przez niego zarząd nie ma sobie nic do zarzucenia.

— Na roboty rozpoznawcze przeznaczyliśmy dwukrotnie więcej funduszy niż w 2005 r., ale nie można było ich zrealizować w 100 proc. z przyczyn technicznych. Wstrzymaliśmy budowę pieca w Głogowie, aby ocalić miejsca pracy w Legnicy i zbudować mniejszy piec. Planowaliśmy udział w konsolidacji aktywów energetycznych z wykorzystaniem PAK, na co nie uzyskaliśmy zgody ministra skarbu. Wszystkie decyzje były słuszne i podejmowane w interesie firmy — zapewnia Krzysztof Skóra.

Nie dla Peru i Kongo

Za jego prezesury na inwestycje w 2006 i 2007 r. wydano 709 i 828 mln zł. Planowana tegoroczna pula wydatków inwestycyjnych może przyprawić o zawrót głowy. Według zapowiedzi obecnego zarządu, od 2008 r. mają nabrać tempa takie inwestycje, jak budowa szybu SW4 (Głogów Głęboki). Planowane jest też rozpoczęcie eksploatacji złoża Radowanice-Gaworzyce. Zostanie też unowocześniony sprzęt w kopalniach. To dobra informacja dla załogi, która liczy, że pieniądze nie zostaną przeznaczone na projekty zewnętrzne firmy.

— Nie wyobrażam sobie, aby te fundusze wydano na szukanie złóż w Peru. Firma potrzebuje silnego zaangażowania finansowego w odbudowę parku maszyn oraz we wszystkie te prace, które zabezpieczą ją na okres dekoniunktury — mówi Józef Czyczerski, członek rady nadzorczej i ramienia załogi.

Zdaniem pracowników, wysoki budżet inwestycyjny oznaczać może „ocalenie ubiegłorocznego zysku firmy”. Niższa dywidenda ucieszy związkowców, ma jednak prawo nie spodobać się akcjonariuszom. Niektóre założenia budżetu KGHM mogą niemile zaskoczyć. Prognozowany wynik netto nie sięgnie nawet 3 mld zł i wyniesie 2,8-2,9 mld zł.

— Biorąc pod uwagę obecne ceny miedzi, ta prognoza jest zachowawcza. Myślę, że akcjonariusze już dostają jasne sygnały, że nie zostaną zrealizowane ich oczekiwania co do wysokości dywidendy. Inwestorów nie zmartwi może poziom wydatków inwestycyjnych, ale brak jasnego przekazu, na co te pieniądze zostaną przeznaczone. Boją się drugiego Kongo — kwituje Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

KGHM w liczbach

Rok Zysk netto (w mld zł) Dywidenda (w mld zł) Wydatki na inwestycje (w mld zł)

2004 1,39 0,4 0,616

2005 2,29 2,0 0,650

2006 3,39 3,39 0,709

2007 3,79 1,1* 0,828

2008 2,8-2,9** - 1,600

*propozycja zarządu, **prognoza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy