KGHM powinien szybko poszukać oszczędności

Michał Makarczyk
13-12-2001, 00:00

Zmieniony zarząd KGHM musi szybko podjąć decyzję w sprawie zabezpieczenia płynności finansowej Telefonii Lokalnej i doprowadzić do obniżenia kosztów wydobycia miedzi o przynajmniej 10 proc. na tonie.

Nowy zarząd KGHM zacznie pracę od sporządzenia bilansu otwarcia. Stanisław Speczik, nowy prezes miedziowej spółki, już zapowiedział, że zostanie on przedstawiony w ciągu dwóch tygodni. Zaraz na początku musi się też zmierzyć z kilkoma pilnymi zadaniami.

— W pierwszej kolejności musimy się zająć kwestią zabezpieczenia płynności finansowej Telefonii Lokalnej. To jest sprawa, która nie cierpi zwłoki — mówi Stanisław Siewierski, wiceprezes Polskiej Miedzi.

Jego zdaniem, spółka musi też bardzo szybko doprowadzić do obniżki kosztów wydobycia.

— Musimy też zmniejszyć koszty produkcji miedzi elektrolitycznej — o 150 USD na tonie — tłumaczy wiceprezes Siewierski.

Obecnie wynosi on 1300-1400 USD.

Wszystko wskazuje na to, że z tego właśnie powodu nieunikniona będzie konsolidacja oddziałów hutniczych i kopalni w dwa organizmy. Wiadomo, że przeciwko tej operacji — proponowanej jeszcze przez poprzedni zarząd — protestowały związki zawodowe miedziowego konglomeratu. Stanisłw Siewierski zapewnia, że niedługo odbędzie się spotkanie z przedstawicielami organizacji pracowniczych, na których mają zostać wyjaśnione sprawy związane ze zmianami w spółce.

— Restrukturyzacja obejmie przede wszystkim personel administracyjny, dlatego pracownicy nie powinni się jej obawiać. Wierzę w rozsądek organizacji związkowych — deklaruje wiceprezes Siewierski.

Koncern musi się też zająć znalezieniem złóż zagranicznych, które mógłby wykorzystywać w czasie rynkowej dekoniunktury. Stanisław Speczik złożył deklarację, że zostanie rozbudowana baza surowcowa lubińskiej firmy, by z KGHM powstał koncern metalurgiczny.

— Zamierzamy zaistnieć w sektorze energetycznym. Koncerny miedziowe rekompensują spadek cen tego metalu inną działalnością — mówił „PB” Stanisław Speczik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM powinien szybko poszukać oszczędności