KGHM przeznaczy w przyszłym roku 700 mln zł na inwestycje

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-11-2005, 16:13

Około 700 mln zł zamierza wydać w 2006 r. na inwestycje KGHM Polska Miedź SA. Wśród największych planowanych inwestycji jest budowa drugiego pieca zawiesinowego, która w praktyce oznacza budowę nowej huty - poinformował w poniedziałek PAP prezes koncernu Marek Szczerbiak.

Około 700 mln zł zamierza wydać w 2006 r. na inwestycje KGHM Polska Miedź SA. Wśród największych planowanych inwestycji jest budowa drugiego pieca zawiesinowego, która w praktyce oznacza budowę nowej huty - poinformował w poniedziałek PAP prezes koncernu Marek Szczerbiak.

    "Praktycznie od podstaw powstanie jeden z najnowocześniejszych zakładów metalurgicznych na świecie. Uruchomienie pieca za ok. 5 lat pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych koncernu przy jednoczesnych oszczędnościach z tytułu mniej kosztochłonnej i bardziej wydajnej oraz mniej uciążliwej dla środowiska technologii" - wyjaśnił prezes.

    "W ciągu najbliższych tygodni zapadnie decyzja o uruchomieniu środków na kolejne etapy inwestycji. Finalizowane są umowy z dostawcami technologii i ostatnie prace przy projektowaniu przedsięwzięcia, które ma ruszyć w pierwszym kwartale 2006 r." - powiedział. Zaznaczył, że pierwsza faza przygotowań kosztowała spółkę ok. 40 mln zł.

     W piecu zawiesinowym pracującym w Hucie Głogów II w ciągu roku produkowanych jest 250 tys. ton miedzi. Możliwości nowego pieca szacuje się na 350 tys. ton metalu.

     W fazie zaawansowanych projektów jest budowa za ok. 150 mln zł infrastruktury umożliwiającej hydrotransport (rurociąg, którym do huty trafiać ma koncentrat z zakładów wzbogacania rudy) koncentratu z Zakładów Wzbogacania Rudy do Huty Miedzi w Głogowie.

    "Inwestycja w hydrotransport zakłada oszczędności w stosunku do obecnych kosztów przewożenia rudy na poziomie 50 mln zł rocznie" - podkreślił prezes. Obecnie transport odbywa się koleją.

    Na początku 2006 r. rozpocznie pracę instalacja chemicznego wzbogacania koncentratów. Tzw. zakwaszanie koncentratów w Zakładach Wzbogacania Rud ma kosztować KGHM 38 mln zł. "Dzięki tej inwestycji, produkując koncentrat z wydobywanej w naszych kopalniach rudy, otrzymamy 5 tys. ton miedzi więcej niż dotychczas" - powiedział Szczerbiak.

    Wśród przedsięwzięć, które również mają rozpocząć się w przyszłym roku, jest budowa elektrociepłowni, realizowana przez spółkę Energetyka, w 100 proc. zależną od GHM. Projekt związany z rozbudową potencjału energetycznego Polskiej Miedzi w oparciu o dwa bloki energetyczne napędzane gazem ma przynieść oszczędnościrzędu 1/5 wszystkich kosztów z tytułu zużycia energii przez koncern.

    KGHM jest drugim odbiorcą energii elektrycznej w Polsce. Roczne jej zużycie w grupie kapitałowej stanowi ok. 2 proc. całego zapotrzebowania krajowego. Energetyka ma podpisaną umowę z PGNiG na dostawy gazu dla potrzeb skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła. 

     "Ostateczna decyzja dotycząca losu tej inwestycji powinna zapaść w ciągu dwóch-trzech tygodni, gdy znany będzie szczegółowy plan kosztów i źródeł finansowania" - powiedział Szczerbiak. Zaznaczył, że w tę inwestycję, wartą nawet 900 mln zł, KGHM zaangażuje 190 mln zł. Pozostałe środki mają pochodzić m.in. z funduszy unijnych oraz polskich funduszy wpierających inwestycje proekologiczne.

     Łącznie wydatki inwestycyjne KGHM Polska Miedź SA w ciągu 5 lat mają sięgać 4 mld zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane